Shiffrinova nova Zlata lisička, Bucikovi in Štuhčevi najboljša izida kariere

Mikaela Shiffrin je zmagovalka slalomske tekme za 53. Zlato lisico. Ameriška slalomska kraljica je s četrtim mestom na veleslalomu in zmago osvojila tudi pohorsko kombinacijo. Letošnje tekmovanje na Mariborskem Pohorju se je sklenilo z novim slovenskim ekipnim uspehom in dvema Slovenkama v prvi deseterici. Ana Bucik je bila 7., Ilka Štuhec 10.

Obe slovenski finalistki sta se z osebnima rekordoma kariere odlično odrezali. Ana Bucik je na tekmah za svetovni pokal alpskih smučark prvič končala na sedmem mestu, Ilka Štuhec pa je bila prvič v življenju deseta na slalomih za svetovni pokal, potem ko se je sploh prvič uvrstila v finalno vožnjo na slalomskih tekmah.

Slalomsko tekmo za Zlato lisico je dobila ameriška slalomska kraljica, vodilna v skupnem seštevku ter v posebnem seštevku discipline, Mikaela Shiffrin, ki je vodila že po prvi vožnji, v drugo pa potrdila še drugo zmago na pohorski strmini, potem ko je slavila tudi na slalomu leta 2015.

Drugo mesto je pripadlo Švicarki Wendy Holdener (+0,19), tretja je bila Švedinja Frida Hansdotter (+0,31).

Takšna razvrstitev na prvih treh mestih je bila tudi po prvi vožnji. Shiffrinova je pokazala, da še zna smučati slalom, potem ko je takoj po novem letu na zagrebškem Sljemenu zajela količek in odstopila že na prvi progi ter po 12 zaporednih zmagah na slalomih ter štirih letih vpisala prvo ničlo. Tudi Holdenerjeva je znova na stopničkah. Na stopničkah šestih slalomov v tej sezoni ni bila le v Zagrebu, potem ko je odstopila v prvi vožnji Sljemena.

Shiffrinova, ki je bila na sobotnem veleslalomu v Mariboru četrta, je s slalomsko zmago slavila tudi v pohorski kombinaciji. Druga v seštevku obeh tekem letošnje lisičke je Holdenerjeva, tretja Italijanka Manuela Mölgg, najboljša Slovenka v tej razvrstitvi je Štuhčeva na petem mestu.

Najboljše tri v kombinaciji pohorskega pokala, torej veleslaloma in slaloma, so prejele tradicionalne zlate broške iz rumenega, belega in rdečega zlata, ki predstavljajo znak Zlate lisice. Gre za tradicionalne nagrade najboljšim v pohorski kombinaciji od leta 1995, pred tem so na Zlati lisici najboljše v kombinaciji obeh tekem dobile za nagrado lisičje kožuhe.

Zelo dobro sta se odrezali slovenski finalistki. Triindvajsetletna Goričanka Bucikova je v novo leto vstopila v odlični formi. Po tem, ko je na slalomu na zagrebškem Sljemenu z 11. mestom vpisala do takrat najboljši dosežek v karieri, je nekaj forme prihranila tudi za tekmovanja na Mariborskem Pohorju.

Petnajsta po prvi vožnji je v finalu nastopila napadalno, kar se je obrestovalo. Ob merjenjih vmesnega časa je bila v zelenem (-0,39, -0,60), v visokem ritmu ni prenehala napadati niti v ciljni strmini. Ob prihodu v cilj je tako z naskokom 36 stotink sekunde prevzela vodstvo ter Italijanko Chiaro Costazzo potisnila na drugo mesto.

Kratke ali sladke sanje o prvih stopničkah za mlado Primorko in novi slovenski senzaciji pa so se končale z nastopom Slovakinje Petre Vlhove, četrte po prvi vožnji, ki je s prevzemom vodstva Bucikovo potisnila na četrto mesto, njen zaostanek pa se je povečal na sekundo in sedem stotink.

Mlada primorska slalomistka je ubranila napad kar devetih tekmovalk, ki so bile hitrejše na prvi progi. Bucikovo, ki je bila najhitrejša v finalu, je prva prehitela šele Čehinja Šarka Strachova, ki je bila šesta po prvi vožnji. Od Bucikove je bila hitrejša 14 stotink sekunde.

Slovenska junakinja prve vožnje Ilka Štuhec, ki si je s startno številko 33 priborila svoj prvi slalomski finale v svetovnem pokalu, je v finalu krenila na vse ali nič, a moštvene kolegice ni prehitela. Ob prihodu v cilj (+0,39, +0,66) je za Primorko zaostala 37 stotink sekunde za tretji čas.

Domačinka, specialistka za hitre discipline, s tremi zmagami najboljša smukačica, je kljub temu lahko zadovoljna, saj je prišla do svojih prvih slalomskih točk v svetovnem pokalu in to s kar desetim mestom in devetim časom druge vožnje.

Med tistimi, ki so odstopile v prvi vožnji, so bile Slovenki Maruša Ferk in Klara Livk ter novopečena snežna kraljica Sljemena, zmagovalka zagrebške tekme Slovakinja Veronika Velez Zuzulova. Za drugo vožnjo sta bili prepočasni Meta Hrovat na 45. mestu in Saša Brezovnik na 46. mestu

Po s čustvi nabitem veleslalomskem slovesu najuspešnejše slovenske alpske smučarke vseh časov Tine Maze se je tako danes na Mariborskem Pohorju 53. Zlata lisica končala še s slalomom za svetovni pokal alpskih smučark. Organizatorji so lahko z razmerami in obiskom več kot zadovoljni. Mariborsko tekmovanje je več kot uspelo.

Čeprav ni bilo stopničk tako kot lani, ko je bila Ana Drev druga na veleslalomu, so Slovenke vpisala ekipni uspeh. Tudi v veleslalomu s tremi finalistkami, Ano Drev na osmem mestu, Štuhčeva je s 14. mestom postavila svoj najboljši izid tudi veleslalomu, Tina Robnik pa je vpisala 19. mesto.

Naslednji slalom bo v torek pod žaromet v avstrijskem Flachauu.