V teniškem finalu Melbourna Roger Federer in sestri Williams

Najtrofejnejši tenisač v zgodovini, Švicar Roger Federer, je prvi finalist odprtega prvenstva Avstralije. V polfinalu je v petih nizih premagal rojaka Stana Wawrinko s 7:5, 6:3, 1:6, 4:6 in 6:3.

V ženskem finalu bosta v soboto igrali sestri Williams. Mlajša Serena je v polfinalu premagala Hrvatico Mirjano Lučić Baroni s 6:2 in 6:1, Venus pa je bila boljša od rojakinje Coco Vandeweghe s 6:7 (3), 6:2 in 6:3.

Federer, ki se bo v nedeljo potegoval za 18. naslov na turnirjih za grand slam, se bo v finalu pomeril z zmagovalcem dvoboja med Špancem Rafaelom Nadalom in Bolgarom Grigorjem Dimitrovom, ki bo na sporedu v petek. Za 35-letnega Švicarja je to osemindvajseta uvrstitev v finale največjih turnirjev. V Melbournu je doslej zmagal štirikrat (2004, 2006, 2007, 2010).

“Niti v najbolj divjih sanjah si nisem predstavljal, da bom prišel tako daleč. S Stanom sva odigrala težak dvoboj. Po drugem nizu sem povsem izgubil ritem, nasprotnik je to izkoristil, na koncu pa se je vse dobro izteklo. Peti niz se je končal kar malce hitro. Ko sem dobil zaključno žogo, sem moral pogledati proti semaforju, ali je res konec,” je dejal sedemnajsti nosilec turnirja.

Federer je zaradi težav z nogo zahteval zanj redki premor za zdravniško posredovanje. “Posebej peti niz je bil zame zelo težak. Stan je odlično igral na osnovni črti, vedno je bil pravi čas na žogi, odlično je bral moje servise. Nekako sem moral ostati v igri, zato sem vedel, da moram zaigrati bolj agresivno in bolj natančno vračati udarce, čutil sem, da lahko le na ta način zaustavim njegov nalet,” je pojasnil Federer, najstarejši finalist grand slamov, odkar je 39-letni Ken Rosewall leta 1974 igral v finalu OP ZDA.

Nekdanja prva igralka s svetovne lestvice Venus Williams je s 36 leti postala najstarejša finalistka v odprti dobi turnirjev, leto dni mlajša in ta čas druga na svetovni lestvici Serena Williams pa bo igrala za svoj triindvajseti naslov za grand slam in sedmega v Avstraliji. Z Venus bo v finalu na enem od štirih najmočnejših turnirjev igrala devetič in vodi s 6:2 v zmagah; Serena v skupnih medsebojnih dvobojih vodi s 16:11 in z 9:5 na grand slamih.

Venus Williams je pred 14 leti v Melbournu po treh nizih izgubila sestrski finale in bo petnajstič igrala v finalu turnirjev za grand slam, zadnjič je bilo to leta 2009 v Wimbledonu.

Štiriintridesetletna Lučić Baroni je izjemen uspeh napravila že z uvrstitvijo v polfinale, kjer je klonila po 50 minutah. Serena Williams se je tako zlahka uvrstila v finale, kjer bi si z zmago znova priborila tudi prvo mesto na svetovni lestvici, s katerega jo je po uspehu na odprtem prvenstvu ZDA izrinila Nemka Angelique Kerber. Slednja je v Avstraliji branila turnirsko zmago, vendar je izpadla že v osmini finala.

“Lučić Baroni je moja inspiracija, vse čestitke tudi za današnji dvoboj … To, da bom spet igrala v finalu z Venus, to so najine največje sanje. Ona je tudi moja največja tekmica. Ne glede na to, kaj se bo v finalu zgodilo, obe bova zmagali, gotovo je, da bo Williamsova na koncu osvojila turnir,” je takoj po nastopu dejala Serena.

Veliko več dela od svoje mlajše sestre je imela v polfinalu Venus, ki ji je nasproti stala 25-letna CoCo Vandeweghe. Posebej v prvem nizu, ki ga je izgubila v podaljšani igri, v naslednjih dveh nizih pa je skupaj oddala le pet iger. V finalu bo skušala Venus osvojiti svoj osmi grand slam turnir, prvi v Melbournu. “V polfinalu se nisem mogla niti za trenutek sprostiti. Šele proti koncu tretjega niza sem pomislila, da bi tole pa lahko zmagala. Zelo dobro je igrala, neverjetno. Obenem pa smo Američanke dokazale izjemne predstave, tri smo v polfinalu, več kot sanjsko,” pa je povedala Venus Williams.