Ilka Štuhec v odlični smukaški formi, a Lindsey Vonn pravi, da bo zmagala ona

Slovenska alpska smučarka Ilka Štuhec je najbolje opravila tudi z drugim treningom smuka na svetovnem prvenstvu v St. Moritzu. Vodilna tekmovalka v smukaškem seštevku svetovnega pokala je v cilj prišla še malce hitreje kot včeraj s časom 1:33,37, včeraj se je ura ustavila pri času 1:34,53.

Štuhčeva bo tako v kombinaciji, v kateri si je priborila odlično izhodišče z zmago na edini izpeljani tekmi pred SP, kot tudi v smuku, kjer je v svetovnem pokalu osvojila tri zmage, prva favoritinja.

S tem se seveda ne obremenjuje, posveča se le svojemu smučanju, prav tako je prepričana, da slaloma od Maribora, ko je bila odlična deseta, ni pozabila smučati. Čeprav je še drugič bila najhitrejša na treningu, pa je prepričana, da je bilo v njeni vožnji še nekaj rezerve ter možnosti za izboljšave in manjše popravke.

“Občutki so super, še vedno to ni bila maksimalno dobra vožnja, še vedno so stvari za popraviti, ampak proga je res super, pogoji so vrhunski, in je vsega so skoki, so valovi, je ravnina, je strmina, so ovinki in je vse ostalo, tako da se res že veselim tekme,” je po smukaškem treningu strnila misli 26-letna Mariborčanka.

Na vprašanje STA, kaj bi ji več pomenilo, ali osvojiti kristalni globus za seštevka svetovnega pokala v smuku in kombinaciji ali osvojiti naslov svetovne prvakinje, je Štuhčeva v svojem slogu odgovorila najkrajše možno: “Oboje!”

Tudi tokrat se je Štuhčevi najbolj približala Švicarka Fabienne Suter, njen zaostanek je bil sicer za desetinko sekunde večji (+0,53). Medtem ko je bila v sredo na prvem treningu tretja Lara Gut, pa je tokrat tretji čas pripadel Avstrijki Christine Scheyer (+0,80). Dobra je bila tudi ameriška smukaška kraljica Lindsey Vonn, ki je za Štuhčevo, čeprav je pred ciljem očitno zavestno stopila na zavoro, saj se je povsem zravnala, zaostala 82 stotink sekunde za četrti čas.

“Vsekakor so bila svetovna prvenstva zame doslej polna vzponov in padcev, osvojila sem veliko medalj, ampak sem se tudi bila prisiljena veliko ukvarjati s posledicami grdih poškodb, ki so se mi primerile na prvenstvih. Res je, superveleslaloma nisem končala, ampak imam zelo dobre občutke v smuku, v katerem si veliko bolj zaupam in sem zato še bolj motivirana. Upam, da bom lahko to izkoristila že jutri v svojo korist in si bom na smuku privozila odločilno prednost, da bom lahko zatem šla sproščena na kombinacijski slalom. Upam, da me bo moja desna roka ubogala in bo na slalomu ves čas v pravem položaju, nato pa želim vse ponoviti še v nedeljo na specialnem smuku. Počutim se dobro, mislim, da mi ta hrib ustreza, vem, da lahko veliko tvegam, kar sem tudi pripravljena narediti. Na prvenstvih se vse vrti okoli medalj in zato sem prišla sem,” je bila zelo dobro razpoložena Vonnova, ki je na vprašanje, koga vidi za favoritko za zmago na smuku, odgovorila, da sebe: “Jaz sem. Ne vem, kaj bi lahko povedala. Upam, da bom zmagala.”

Medtem ko je včerajšnji trening zaznamoval grd padec Avstrijke Mirjam Puchner, ki se je huje poškodovala, pa so tokrat tekmovalke dirkale v idealnih pogojih, v sončnem in jasnem vremenu, trening pa je potekal brez posebnosti. Vse so po treningu hvalile tako progo kot pogoje.

Štuhčeva je prva favoritinja tako na petkovi alpski kombinaciji kot tudi na nedeljskem specialnem smuku. Na uvodni preizkušnji v superveleslalomu je bila 11., vrhunsko uvrstitev pa ji je odnesla napaka v srednjem delu proge. Na kombinacijskem in specialnem smuku seveda želi dirkati brez napak.

Na startu sta bili še dve Slovenki Maruša Ferk (37.; +3,28) in Ana Bucik (50.; +4,50), ki s treningom nabirata prepotrebno smukaško formo, saj veliko pričakujeta prav od petkove kombinacije. Zlasti Bucikova, ki je na slalomu za Zlato lisico v Mariboru s sedmim mestom vpisala izid kariere, si želi smuk čim bolje odpeljati, čeprav ji manjka smukaških treningov, ter tako zmanjšati zaostanek za napad na kombinacijskem slalomu.

“Pogoji so res dobri. S to vidljivostjo danes je bilo vse nekoliko lažje. O neki smukaški formi žal ne morem govoriti, ker nimam dovolj treninga. Pri meni se čas premika po sekundah, vsako vožnjo, ki jo naredim, se počutim boljše in bolj sigurna, prav zaradi tega mi je malo žal, da je torkov trening odpadel, saj bi s tem lahko več odnesla. Jutri bom poskusila še nekaj dodati tako v liniji, kot tudi v samem pristopu in upam, da mi bo uspela solidna vožnja, ki mi bo omogočala dobro izhodišče za slalomski nastop,” je dodala Bucikova.

Za Ferkovo pa bi vrhunska uvrstitev v kombinacije prinesla prepotreben obliž na sezono, ki ni potekala po načrtih: “Danes je bilo res lepo tukaj uživati ob takem vremenu in taki progi. Naredila sem korak naprej v primerjavi z včeraj, jutri je tisto pravo, ko moram iti še hitreje, biti še hitrejša v smuku, sekunde bom skušala danes poiskati na video analizi. Slalom pa znam peljati odlično in upam, da mi to uspe na eni najpomembnejših tekem tudi pokazati.”

Druga tekmovalna preizkušnja na svetovnem prvenstvu, ko bo okronana nova svetovna prvakinja v alpski kombinaciji, se bo v petek začela s smukom ob 10. uri, finale s slalomom pa bo na sporedu ob 13. uri. Tina Maze, ki je bila v kombinaciji zlata pred dvema letoma, na SP v Vail/Beaver Creeku, se je po zadnjem prvenstvu tekmovalno upokojila. Upokojila se je tudi Avstrijka Nicole Hosp, svetovna podprvakinja.