Švedska nogometna reprezentanca je predzadnja četrtfinalistka svetovnega prvenstva v Rusiji

Švedska nogometna reprezentanca je predzadnja četrtfinalistka svetovnega prvenstva v Rusiji. V Sankt Peterburgu je v osmini finala premagala Švico z 1:0 (0:0). Zadnjo četrtfinalistko bo dal obračun ob 20.00 v Moskvi med Kolumbijo in Anglijo.

Švedi so se prvič po letu 1994 prebili v četrtfinale mundiala, medtem ko Švicarji brez tovrstnega uspeha ostajajo že 64 let. Švedska je nazadnje, ko je prišla do četrtfinala, na koncu osvojila bron. Tokrat so si že zdaj v domovini prislužili zlato, z na trenutke konkretno igro in izvrstnim branjenjem so izločili neugodno Švico. Ta je sicer pogrešala ključna branilca Fabiana Schära in Stephana Lichtsteinerja. Pri Švedih je manjkal Sebastian Larsson.

Švedski nogometaši so bili v prvem polčasu bližje vodstvu. Sprva je bil najnevarnejši Šved na igrišču Marcus Berg, ki je v osmi minuti grdo zgrešil v kazenskem prostoru, v deveti ga je v zadnjem trenutku blokiral Manuel Akanji, v 28. pa je po njegovem strelu izvrstno posredoval Yann Sommer.

Dvakrat je bil nevaren tudi Albin Ekdal, v deveti je meril čez gol z roba kazenskega prostora, v 41. pa neoviran iz bližine. Švicarji so bili še najbolj nevarni v 38. minuti, ko je Blerim Džemaili žogo s 15 metrov poslal malce čez gol Švedske.

Po kar mirnem uvodu v drugi polčas pa so Švedi zasluženo povedli, ko je do strela z roba kazenskega prostora prišel Emil Forsberg, Akanji je podstavil nogo in preusmeril žogo mimo Sommerja za 1:0.

Švicarski selektor Vladimir Petković je reagiral in na igrišče poslal nova napadalca, v 79. pa so Švicarji po pritisku prišli do strela, po kotu je z glavo poskusil Breel Embolo, a je pred golovo črto posredoval Forsberg.

V sodniškem dodatku je poskusil še Haris Seferović, a je bil švedski vratar na mestu, tako da je ostalo pri zmagi ekipe s severa Evrope. Za piko na i je tik pred koncem rdeči karton dobil Michael Lang, ki je kot zadnji nogometaš na robu kazenskega prostora storil prekršek.

Sodnik Damir Skomina je sicer sprva pokazal celo na belo točko, a je po pregledu z VAR piskal le prosti strel. Tega je izvedel Ola Toivonen, a je bil Sommer na mestu.