Izjemen dosežek mladih rokometašev: Postali so evropski prvaki!

Slovenska moška rokometna reprezentanca je na današnji finalni tekmi evropskega prvenstva do 20 let v Celju premagala Francijo z 31:30 (15:16) in osvojila odličje zlatega leska. V tekmi za tretje mesto je Nemčija premagala Portugalsko z 29:26 (14:11).

Slovenski rokometni upi so na najbolj prestižni tekmi letošnjega evropskega prvenstva v mestu grofov uprizorili podvig “par excellence”. V tekmi za zlato kolajno so mero vzeli prvim favoritom turnirja iz Francije in po končnem zmagoslavju postali pravi domači športni junaki.

Slovenija je v skupinskem delu premagala Norveško s 27:19, Izrael z 28:24 in Srbijo s 27:23. V prvi tekmi drugega dela je najprej klonila proti Nemčiji z 22:26, v odločilni tekmi za preboj v polfinale ukanila Islandijo s 25:21, finalno tekmo pa si je priigrala po zmagi nad Portugalsko s 27:25.

Izbranci slovenskega selektorja Saše Prapotnika so medlo odprli finalno tekmo, pomembnost tekme in izjemno vzdušje v osrednji celjski dvorani, kjer so se zbrali privrženci iz vseh slovenskih krajev, sta jih kar malce “paralizirala”. Galski petelini so izkoristili uvodno zadrego domačih igralcev, že po štirih minutah so si priigrali tri gole prednosti (1:4), po desetih minutah pa je bilo -4 (3:7).

Po Prapotnikovi minuti odmora so njegovi varovanci zaigrali sijajno, kombinirana obramba trikolorjev – vseskozi so se izmenjavale različice 5-1, 5+1 in 6-0 – jim ni več povzročala preglavic. V 18. minuti so po golu Tilna Kosija izenačili na 9:9, le minuto kasneje pa je isti igralec poskrbel za prvo slovensko vodstvo na tekmi (10:9). Do konca polčasa se je na celjskem parketu odvijal ogorčen boj za vsako žogo, Slovenci so v končnici zaostali za dva gola (14:16), na velik odmor pa so se odpravili z najmanjšim možnim primanjkljajem (15:16).

Slovenci so izjemno odprli drugo polovico tekme in v 33. minuti prvič na dvoboju povedli za dva gola (18:16). Sredi drugega polčasa so padli v globoko krizo, po Prapotnikovih minutah odmora v 42. in 47. minuti je slovenski zaostanek znašal tri gole (23:26), zato pa so v prelomnih trenutku dvoboja prikazali najbolj zrelo in preudarno predstavo.

V 51. minuti so tekmo postavili začetno izhodišče (27:27), dve minuti kasneje pa je Kristjan Horžen povišal na 28:27. Od tedaj naprej so imeli vse niti igre v svojih rokah, galske peteline so stalno držali na varni razdalji dveh golov in zasluženo osvojili prvo mesto na prvenstvu stare celine.

V slovenski izbrani vrsti je bil najbolj učinkovit Grega Ocvirk z enajstimi goli, po šest sta jih dosegla Kristjan Horžen in Marko Kotar.