20-letna Naomi Osaka po senzacionalni zmagi nova junakinja svetovnega tenisa

Dvajsetletna japonska teniška igralka Naomi Osaka je letošnja zmagovalka odprtega prvenstva ZDA v New Yorku. V finalu turnirja z nagradnim skladom 53 milijonov dolarjev je po uri in 19 minutah premagala 36-letno Američanko Sereno Williams s 6:2 in 6:4. To je prva zmaga za Japonsko na turnirjih za grand slam.

Komaj 20-letna Osaka je spisala eno najlepših teniških zgodb. Igralka, ki je pred turnirjem v velikem jabolku osvojila zgolj turnir WTA v ameriškem Indian Wellsu po zmagi nad Rusinjo Darijo Kasatkino, in se na turnirjih za grand slam nikoli ni prebila dlje od četrtega kroga turnirja – to se je zgodilo na letošnjem odprtem prvenstvu Avstralije v Melbournu – je v svojem prvem finalnem nastopu na najvišji teniški sceni ukanila 16 let starejšo Američanko Sereno Williams.

Finalni obračun na osrednjem igrišču Arthur Ashe v Flushing Meadowsa je bil pred skoraj 24.000 gledalci pravi “vrtiljak čustev”, saj je igralka iz dežele vzhajajočega sonca na kolena položila svojo teniško vzornico in 23-kratno zmagovalko za grand slam, na finalnem dvoboju pa so ob sijajnih potezah in čustvenih izlivih v vseh oblikah padale tudi težke besede.

Glavni sodnik Carlos Ramos je sloviti Američanki v drugem nizu dosodil kar tri opomine: najprej ga je prejela zaradi nedovoljene pomoči njenega francoskega trenerja Patricka Mouratogluja, nato zaradi tega, ker je razbila svoj lopar, v osmi igri pa je Williamsova glavnemu sodniku zabrusila, da je “lažnivec in tat” ter zavoljo tega izgubila igro.

A živčnost slovite ameriške igralke, ki jo še vedno ena zmaga na turnirjih za grand slam loči do izenačenja s slovito avstralsko igralko Margaret Court, je bila tudi posledica sijajne igre 180 cm visoke Japonke. Osaka je v prvem nizu z odličnim uvodnim udarcem in natančno odmerjenimi udarci z osnovne črte dobila kar pet iger zaporedoma in gladko slavila s 6:2.

Po absolutni prevladi v prvem nizu se je v drugem odlično odzvala po zaostanku z 1:3. Willamsovo so v nadaljevanju izdala čustva, bolj kot s svojo igro se je ukvarjala z drugimi rečmi, na koncu je povratnica na veliko sceno po lanskem rojstvu hčerke Olympia drugič zaporedoma ostala brez zmage v finalu za grand slam, saj jo je julija v finalu najbolj slovitega teniškega turnirja na svetu v Wimbledonu ukanila Nemka Angelique Kerber.

“Vselej sem sanjala o nastopu v finalu grand slama proti Sereni in letos sem to tudi uresničila. Hvala za vse,” je po zmagi skromno dejala Japonka, ki je za zmago prejela ček v višini 3,8 milijona ameriških zelencev, glede spora Williamsove s sodnikom pa je dejala. “V finalni dvoboj sem bila tako osredotočena, da niti nisem natančno vedela za spor med Williamsovo in glavnim sodnikom. Serena je celo sama prišla do moje klopi in mi sporočila, da ji je Ramos prisodil kazen, tega zares nisem vedela.”

“Naomi je igrala sijajno in si za svojo predstavo zasluži velik aplavz. Za menoj je zaradi vseh zadev v privatnem in športnem življenju izjemno naporno leto, a hvaležna sem podpori in spodbudi, ki sem jo tukaj deležna, ter verjamem, da se bom prihodnje leto ponovno vrnila,” je dejala osmoljenka finalnega obračuna v New Yorku, ki je že med dvobojem portugalskemu sodniku Ramosu odločno zabrusila, “da nikoli v svoji karieri ni prišla do zmage z goljufanjem” in ga obtožila seksističnega obnašanja.

Drevi bo na sporedu še veliki finale v moški konkurenci, za zmago v New Yorku se bosta pomerila Srb Novak Đoković in Argentinec Juan Martin del Potro. Đoković bo v Flushing Meadowsu naskakoval svojo tretjo zmago, potem ko je tu slavil v letih 2011 in 2015, del Potro pa svojo drugo po letu 2009.