Tina Trstenjak zanesljivo v polfinale svetovnega prvenstva

Olimpijska prvakinja Tina Trstenjak se je po pričakovanjih prebila v polfinale svetovnega prvenstva v judu v Bakuju. V kategoriji do 63 kg je dobila vse tri jutranje dvoboje. Po drugem nastopu je v isti kategoriji izpadla njena reprezentančna kolegica Andreja Leški.

Prva ovira za 28-letno svetovno podprvakinjo iz Budimpešte 2017 je bila Britanka Amy Livesey. To je Celjanka v zadnjih treh letih premagala vsakič po enkrat, danes pa razmerje zmag in porazov povišala na 4:0. Odločil je met za vazari tik pred koncem dvoboja.

Naslednja tekmica varovanke Marjana Fabjana pri celjskem Sankakuju je bila Španka Isabel Puche, s katero je Slovenka prejšnje dvoboje dobila, a tekmovalki se nista pomerili že tri leta. Kot na prejšnjih velikih tekmovanjih je Trstenjakova tudi v Bakuju potrebovala borbo za ogrevanje, nato pa po mili volji obvladovala nasprotnico z Iberskega polotoka in jo po dveh minutah in pol prisilila v tretjo kazen in diskvalifikacijo.

V četrtfinalu je “padla” še Avstrijka Kathrin Unterwuzacher, ki jo je Trstenjakova dobre pol minute pred koncem poslala z blazine po uspešnem končnem prijemu v parterju.

Slovenska šampionka je čakala le še na polfinalno tekmico. To bo Japonka Miku Tashiro, ki je ena najneugodnejših tekmovalk za štajersko borko. Japonka je dobila vseh pet medsebojnih dvobojev doslej, nazadnje letos v Parizu, lani pa v Tokiu.

Enaindvajsetletna Leškijeva pa se je po prostem prvem krogu pomerila s Ketelyn Quadros, ki jo je letos ob zmagi na grand slamu v Düsseldorfu že premagala, lani v mehiškem Cancunu je slavila izkušena 30-letna Brazilka, bronasta že na olimpijskih igrah 2008 v Pekingu. Odločil je met varovanke Roka Drakšiča za vazari pol minute pred koncem dvoboja.

O četrtfinalu je odločal obračun z vseameriško prvakinjo Maylin del Toro Carvahal s Kube. Slovenka je v dvoboju delovala fizično močnejša, Kubanka pa je imela boljši prijem. V rednem delu sta bili obe tekmovalki blizu doseženemu metu za vazari, a sta morali v dodatni del. “Pol minute pred koncem sem bila blizu, a mislim, da je bila sodniška odločitev poštena,” je v zvezi z dobro tehniko v rednem delu povedala slovenska reprezentantka. V podaljšku se je Fortuna nasmehnila tekmici s Karibov.

“Proti Kubanki se še nisem borila, a vedela sem, da bo borba težka, saj sem si ogledala posnetke njenih nastopov. V dvoboj sem šla prepričana, da bo pomembna vsaka malenkost in izkazalo se je, da je zelo močna in enkrat me je presenetila,” je po tekmi povedala Primorka, ki je poudarila, da je izredno dobro pripravljena, a da se v dvoboju ne gre zanašati le na dobro formo.