Čudežni deček Dončić proti San Antoniu postavil nov mejnik

Mladi slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić je v severnoameriški ligi NBA pokazal novo dobro predstavo, a kljub njej je ekipa Dallas Mavericks po podaljšku izgubila na gostovanju v San Antoniu s 108:113. Dončić je sicer v 40 minutah dosegel zanj rekordnih 31 točk.

Dončić, ki je iz igre metal 11:18 (za tri 4:6), je v statistiko vpisal še osem skokov, štiri podaje, po eno ukradeno žogo in blokado, imel pa je tudi šest izgubljenih žog.

Igral je kljub težavam s hrbtom. “Kako je? Tako – tako. Ampak ne bom se ustavil,” je na vprašanje o poškodbi dejal Dončić, ki si je na tekmi tudi rahlo zvil gleženj. Sicer pa je mladi Slovenec znova odgovarjal tudi na vprašanja o Dirku Nowitzkiju in ciljih v sezoni. “Rad bi, da bi se uvrstili v končnico. Tako kot vsak novinec pa si tudi jaz želim biti novinec leta,” je dejal po tekmi in dodal, da se veseli tekem proti LeBronu Jamesu, ki je njegov vzornik, prav tako pa tudi igranja proti Miamiju in rojaku Goranu Dragiću.

Dončić je na izenačeni tekmi bil bitko z DeMarjem DeRozanom, ki je za Spurs dosegel 34 točk (imel je tudi devet podaj), od tega 18 v zadnji četrtini in podaljšku. Dončić je v istem obdobju zbral deset točk. “Luka je zelo dober igralec. Prav nič ne preseneča, da se vse to dogaja,” je svojega varovanca znova pohvalil trener Rick Carlisle.

Prav de Rozan je sicer 39,1 sekunde pred koncem rednega dela s prostih metov zadel za vodstvo s 102:101. Dončić je nato zgrešil polaganje, DeRozan pa je bil neuspešen na drugi strani. Zatem je 1,6 sekunde pred koncem slednji storil prekršek nad Dennisom Smithom ml., ki pa je zadel zgolj enega od dveh prostih metov, kar je bilo dovolj le za podaljšek. Ob koncu je DeRozan zgrešil še met za zmago. V podaljšku pa je dodal levji delež za slavje gostiteljev.

Pri teh je 20 točk zbral LaMarcus Aldridge, medtem ko je pri Dallasu Smith ml. dodal 22 točk, DeAndre Jordan pa je osmim točkam dodal 18 skokov.

Poraz je doživel tudi drugi slovenski predstavnik v NBA Goran Dragić. Z Miamijem je moral v gosteh priznati premoč Sacramentu, ki je zmagal s 123:113. Dragić je v 31 minutah dosegel 20 točk (met 7:15), ob tem pa imel še pet podaj, skok in dve ukradeni žogi.

Josh Richardson je dosegel zanj rekordnih 31 točk za Miami, Hassan Whiteside pa je ob 16 točkah in petih blokadah zbral kar 24 skokov, enega manj od osebnega rekorda. Pri Sacramentu so bili najboljši Willie Cauley-Stein s 26 točkami in 13 skoki, Buddy Hield s 23 točkami in De’Aaron Fox z 20 točkami.

Poseben dosežek pa je uspel Klayu Thompsonu. Ta je namreč ob zmagi Golden Stata v Chicagu s 149:124 dosegel kar 52 točk, pri tem pa je s 14 trojkami tudi popravil rekord lige. Ekipa iz Oaklanda je rekord popravila tudi s 17 trojkami v enem polčasu. Stephen Curry, ki je bil prejšnji rekorder s 13 trojkami, je tokrat dosegel 23 točk.

Ben Simmons je Philadelphio do zmage proti Atlanti s 113:92 vodil z 21 točkami, 12 skoki in devetimi podajami, vsaj 30 točk pa sta dosegla tudi Jimmy Butler ob zmagi Minnesote proti Los Angeles Lakers (LeBron James je dosegel 29 točk, 10 skokov in osem podaj), in Serge Ibaka, ki je ob porazu Toronta v Milwaukeeju s s 109:124 dosegel 30 točk.