Shiffrinova s prednostjo ene sekunde pred Vlhovo, v finalu Hrovatova in Bucikova

Najboljša smučarka zadnjih dveh sezon Američanka Mikaela Shiffrin s prepričljivo in zanesljivo vožnjo vodi po prvi vožnji slaloma za mariborsko 55. Zlato lisico, ki šteje za svetovni pokal alpskih smučark. V finalu bosta od štirih Slovenk na startu nastopili dve Slovenki Meta Hrovat, ki je 17., in Ana Bucik s 24. časom.

Najhujša tekmica in prva izzivalka za pohorsko zmago Slovakinja Petra Vlhova za Shiffrinovo zaostaja natanko eno sekundo.

Za Shiffrinovo in Vlhovo, ki sta si razdelili zmago na lisičkinem petkovem veleslalomu, se je na tretjem mestu z zaostankom 1,09 sekunde uvrstila Švedinja Anna Swenn Larsson, zaostanek njene rojakinje Fride Hansdotter na četrtem mestu znaša že 1,57 sekunde.

Mikaela Shiffrin je zmagovalka zadnjih treh slalomov za Zlato lisico, lani v Kranjski Gori in v letih 2017 in 2015 v Mariboru, ter naskakuje svojo še 56. zmago v svetovnem pokalu in četrto pohorsko kombinacijo.

Triindvajsetletna Američanka ima že 37 slalomskih zmag v svetovnem pokalu. Le sloviti Šved Ingemar Stenmark jih je v celotni svoji karieri osvojil tri več (40).

Shiffrinova je zmagala na kar trinajstih od zadnjih sedemnajstih slalomov za svetovni pokal. Vse štiri, kjer ji ni uspelo, je dobila slovaška zvezdnica Petra Vlhova, ki je zmagala na zadnjem slalomu za svetovni pokal pred Mariborom, v Flachauu.

Od šestih Slovenk na startu sta se v finalno vožnjo, ki se bo začela ob 13. uri, uvrstili dve. Meta Hrovat, ki je startala s številko 29, in Ana Bucik, ki je startala s številko 22.

Zaostanek Hrovatove znaša 3,38 sekunde, Bucikova pa je za vodilno zaostala 4,37 sekunde.

Maruša Ferk, ki je nastopila kot prva Slovenka s številko 21, je za trideseterico zaostala 17 stotink sekunde in je bila zelo razočarana. Njen skupni zaostanek je znašal 4,96 sekunde za 33. mesto

“Sem hotela preveč in je šla vsa energija v napačno smer, poskušala sem biti zelo igriva, a smučke niso stekle,” je dejala Ferkova.

“Želela sem peljati kar se da tehnično pravilno, to mi je uspelo, a sem pri tem preveč zavijala in premalo napadala. Bi si želela, da bi bila hitrejša. Upam, da se bo proga čim bolj uničila, da bom lahko uspela priti v drugo vožnjo. Razmere niso najlažje, kljub temu pa sem bila presenečena, ker niti ni bilo toliko lukenj. Glede na vreme so organizatorji naredili maksimum,” je bila prva izjava Bucikove za TV Slovenija.

“Ne, nisem bila zadovoljna s svojo vožnjo. V bistvu sem od starta do cilja ‘borbala’, temperature so noro visoke, temu primerno proga razpada. Se pa da še vedno peljati, je treba biti mehek in sproščen, da lahko slediš tempu. Smo šele na polovici tekme, bom poskusila napake odpraviti v drugi vožnji,” je dejala Hrovatova, ki se je izkazala na petkovem veleslalomu z osmim mestom.

Neja Dvornik (45.; +5,62) in Klara Livk (50.; +5,82) sta bili prepočasni za finale, Andreja Slokar pa je odstopila.

V Mariboru je na sporedu sedmi ženski slalom sezone oziroma deveti, upoštevajoč še paralelni tekmi. Lisičkin slalom je zadnja ženska tekma pred svetovnim prvenstvom v Aareju.