Ajax poskrbel za najhujši udarec Ronalda v zadnjem desetletju, Portugalec ni skrival hudega razočaranja nad porazom

Torkov večer je dal prva polfinalista lige prvakov. Barcelona se je pričakovano prebila med najboljše štiri nogometne zasedbe na stari celini, za novo senzacijo pa je poskrbel nizozemski izzivalec Ajax, ki je po madridskem velikanu Realu izločil tudi zvezdniško zasedbo torinskega Juventusa s Cristianom Ronaldom na čelu.

Katalonci so tudi na domačem stadionu ugnali Manchester United z dvema goloma Lionela Messija ter dočakali prvo uvrstitev v polfinale po letu 2015.

Juventus je pričakoval, da bo na domačem stadionu po remiju v Amsterdamu (1:1) odprl vrata raja, a je mlada zasedba Ajaxa dodobra prekrižala načrte stari dami, ki se je morala posloviti že v četrtfinalu.

Belo-črni so podjetno krenili v lov za polfinalno vstopnico, s strelom Ronalda z glavo po podaji iz kota so v 28. minuti prešli v vodstvo, vendar se nizozemski gosti niso vdali. Enaindvajsetletni Donny van de Beek je izenačil že šest minut pozneje. In sledil je preobrat, ko je bil v 69. minuti povsem nemočen poljski vratar pri italijanskem klubu Wojciech Szczesny. Še najstnik, komaj 19-letni Matthijs de Ligt, je s strelom z glavo poskrbel za odločilno potezo večera.

Ajax bo tako prvič po letu 1997 zaigral v polfinalu lige prvakov, Ronaldo, ki se je preselil v Italijo, tudi z načrti osvojiti še šesti naslov elitnega evropskega klubskega tekmovanja, pa je z Juvetusom ostal brez vstopnice med najboljše štiri. Ajax se bo v polfinalu pomeril z boljšim iz drevišnjega obračuna Manchester City – Tottenham.

Mladi Nizozemci so na poti do četrtfinala že izločili trikratne branilce naslova Real Madrid, ko so na stadionu Santiago Bernabeu nadoknadili zaostanek 1:2 s prve tekme ter Madridčane na povratni tekmi premagali s kar 4:1.

“To je fantastičen večer za Ajax in nizozemski nogomet v celoti. Še enkrat smo izločili favorite,” je vrelo iz ust trenerja Erika ten Haga, ki je bil uspešen v prepričevanju svojih še neizkušenih varovancev, da se ne smejo ustrašiti zvenečih imen.

“Fantom sem pred tekmo dejal, da nismo favoriti, vendar pa smo z našim pristopom znova dokazali, da lahko gremo naprej in da lahko premagamo vse naše omejitve,” je bil navdušen 49-letni nizozemski strokovnjak, ki je glavni trener amsterdamske zasedbe od leta 2017.

Še enkrat se je izkazalo, da le en superzvezdnik ni dovolj. Kljub velikemu finančnemu vložku, Torinčani so za 34-letnega portugalskega veterana poleti odšteli astronomskih sto milijonov evrov, ostajajo pri dveh naslovih zmagovalcev lige prvakov, zadnji nosi letnico 1996, ko so v finalu ugnali prav letošnje krvnike.

Triintridesetkratni prvaki nizozemske eredivisie so doslej štirikrat osvojili najbolj iskano evropsko lovoriko, a nazadnje leta 1995.

“Ajax si je zaslužil napredovanje,” je bil brez sprenevedanj odkrit trener belo-črnih Massimiliano Allegri. “Seveda bi lahko zaigrali bolje, vendar pa je Ajax prihajal od vsepovsod, Realu so zabili pet golov. Nikakor to ni bil naš najhujši poraz. Pričakovali smo več, vendar pa je liga prvakov čudno tekmovanje, saj je veliko odvisno od dnevne forme. V zadnjih mesecih so nas pestile poškodbe, tudi nocoj nismo bili kadrovsko popolni,” je razloge za konec letošnjih evropskih sanj iskal Allegri, ki kljub novemu razočaranju v ligi prvakov ostaja pri Juventusu.

Manjši obliž na veliko evropsko rano bo Juventus iskal v domačem prvenstvu, v katerem lovi še osmi zaporedni naslov prvaka serie A in 35. skupno. “Ronaldo je imel zelo dobro tekmo, je zadel. Seveda je razočaran kot vsi mi. V soboto lahko že postavimo piko na i v boju za scudetto,” je sklenil Allegri in opravičil Ronalda, ki se je po tekmi sprehodil mimo predstavnikov medijev in ni dajal izjav.

Barcelona slavi in pripravljena pričakuje polfinalnega tekmeca Porto ali Liverpool. Messi je Camp Nou znova spravil v delirij ter se izkazal za neusmiljenega tekmeca, ko je že zgodaj kaznoval napake Ashleyja Younga in Davida de Gee, zadnji žebelj v krsto zasedbe z Old Trafforda pa je zabil Philippe Coutinho v 61. minuti za 3:0, oziroma 4:0.

“Pokazali smo, kdo smo, odigrali smo res odlično tekmo ter se nismo zmenili za spektakel. V prvih petih minutah nismo bili dovolj zbrani, vse skupaj je delovalo nenavadno, ampak smo z golom znova prevzeli nadzor,” je povedal Messi: “V ligi prvakov si ne smemo več dovoliti takšnega padca zbranosti, saj nas lahko novih slabih petih minut zelo drago stane. Tako Liverpool kot Porto sta odlični moštvi.”

Messi je prišel do svojega 110. gola v ligi prvakov (na 133 tekmah) in lahko, ob idealnem razpletu zmanjša vrzel do portugalskega tekmeca Ronalda, ki ostaja pri 126 golih, za kar je potreboval 162 tekem.