Nadal po težki borbi v New Yorku do 19. naslova za grand slam

Rafael Nadal je po pravem trilerju in petih nizih na odprtem prvenstvu ZDA v New Yorku osvojil 19. naslov na teniških turnirjih za veliki slam. V finalu je s 7:5, 6:3, 5:7, 4:6 in 6:4 po 4:50 ure igre in tretji zaključni žogici premagal Rusa Danila Medvedjeva za svojo četrto krono v Flushing Meadowsu.

Triintridesetletni Španec po današnji zmagi le še za en naslov na majorjih zaostaja za rekorderjem, Švicarjem Rogerjem Federerjem, obenem pa je postal drugi najstarejši zmagovalec New Yorka po Kenu Rosewallu leta 1970, ki je OP ZDA osvojil pri 35 letih.

To je za Nadala obenem drugi grand slam to sezono; pred tem je junija osvojil tudi OP Francije v Parizu, kar je bila njegova 12. zmaga na Roland Garrosu v karieri.

“To je eden najbolj čustvenih večerov v mojem življenju. Način, kako je bil dvoboj napet vse do konca, je neverjeten,” je po zmagi, po kateri so ga oblile solze, dejal Nadal, ki bo na današnji lestvici ATP ostal na drugem mestu, a zmanjšal zaostanek za številko 1 Srbom Novakom Đokovićem na vsega 640 točk.

Poleg zmage je Nadal na stadionu Arthurja Asha v žep pospravil tudi rekordni ček za 3,85 milijona dolarjev in obogatil zbirko trofej z OP ZDA iz 2010, 2013 in 2017. Skupno je Španec zaigral v svojem 27. finalu na grand slamih, petem na OP ZDA in je prvi v zgodovini, ki mu je uspelo osvojiti pet majorjev po dopolnjenem 30. letu starosti.

A za zmago se je moral španski maestro zelo potruditi, saj je skoraj postal prvi igralec v zgodovini, ki bi izgubil finale, potem ko si je že priigral vodstvo z 2:0 v nizih po Tedu Schroederju leta 1949.

“Ta zmaga mi ogromno pomeni,” je dejal Nadal: “Zlasti način, kako sem prišel do nje. Težko je bilo nadzorovati čustva. Živčnost je bila velika.”

Nadal je svoj izkupiček zmag in porazov na tekmah s petimi nizi izboljšal na 22:12, od tega je po prednosti z 2:0 izgubil le enkrat – leta 2015 v tretjem krogu OP ZDA proti Italijanu Fabiu Fogniniju.

“Bolj ali manj sem imel tekmo pod nadzorom. A način, kako se je lahko boril tekmec, je neverjeten. Ves čas je spreminjal ritem igre, res neverjetno!”

Po štirih urah in 50 minutah se je dvoboj končal le štiri minute pred rekordom vseh časov na OP ZDA, ob zmagah Matsa Wilanderja leta 1988 in Andyja Murrayja leta 2012.

“19. naslov na grand slamih je nekaj neverjetnega, nezaslišanega,” je dejal Medvedjev.

Nadal, ki je edini medsebojni dvoboj z Medvedjevom dobil minuli mesec v finalu Montreala, je niz zmag nad ruskimi igralci povišal na 20; na zadnje je klonil proti Nikolaju Davidenku v polfinalu Dohe leta 2011.

Peti nosilec Medvedjev bi pri komaj 23 letih postal najmlajši zmagovalec grand slama po Juanu Martinu del Potru na OP ZDA 2009, a se mu preobrat kljub izjemnemu naporu ni izšel do konca. Na današnji lestvici se bo povzel najvišje v karieri – na četrto mesto -, pred njim je le velika trojica Đoković, Nadal, Federer.

“Njegovo poletje je bilo eno najboljših, kar sem jih kdaj videl. Ljudje lahko na lastne oči vidijo, zakaj je že zdaj četrti igralec sveta,” je o tekmecu, ki je pred tem dobil 12 tekem zaporedoma, dejal Nadal.

Medvedjev je zaostajal že z 0:2 v nizih, nato pa zrežiral neverjeten “comeback”, ko je dobil tretji in četrti niz. Pri izenačenju na 5:5 v tretjem nizu, ko je nato dobil osem od zadnjih devetih točk in izsilil odločilni, peti niz, je pokazal svoje mojstrstvo. A se je, kot se je izkazalo, veselil prekmalu.

“Če sem povsem odkrit, sem takrat v svoji glavi že proslavljal. Razmišljal sem, le kaj bom rekel v svojem govoru, ki bo čez kakšnih 20 minut,” je priznal Medvedjev in dodal: “Moral sem se boriti za vsako žogo, šlo je daleč, a ne povsem po mojih načrtih.”

Nadal je rešil tri break-žogice v drugi igri petega niza, nato Medvedjevu v peti igri odvzel začetni udarec. Ko je serviral za igro, je izgubil začetni udarec, ko mu je glavni sodnik Ali Nili ob glasnih žvižgih navijačev izrekel kazen zaradi prekoračitve časa pri prvem servisu, drugega pa je poslal v out.

Napetost se je stopnjevala, ko je Nadal v deveti igri zapravil dve break in meč-žogi. Ko je spet serviral za zmago, je rešil break-žogo, nato pa le izkoristil tretjo meč-žogico in se ob kriku navdušenja na igrišču vrgel na hrbet.