Slovenski odbojkarji se bodo na evropskem prvenstvu v velikem finalu v Parizu pomerili s Srbi

Srbski odbojkarji so bili po hudem boju boljši od Francozov.

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca se bo na evropskem prvenstvu v velikem finalu v Parizu pomerila s Srbijo, ki je na današnji drugi polfinalni tekmi premagala Francijo s 3:2 (-23, 23, 21, -17, 7). Slovenija je bila na četrtkovem prvem polfinalnem dvoboju v Ljubljani boljša od Poljske s 3:1 (23, -24, 22, 22).

Slovenski odbojkarji so dobili finalne tekmece na letošnjem evropskem prvenstvu v Sloveniji, Belgiji, Franciji in na Nizozemskem. Za odličje najbolj žlahtnega leska se bodo pomerili s Srbi, ki so na današnji drugi polfinalni tekmi po hudem in maratonskem boju premagali Francoze.

Finalna tekma med Slovenijo in Srbijo se bo v nedeljo pričela ob 17.30, tekma za bronasto kolajno med Poljsko in Francijo pa v soboto ob 18. uri.

Srbija je edina reprezentanca s 100-odstotnim izkupičkom na letošnjem EP. V skupinskem delu v Bruslju in Antwerpnu je dosegla pet zmag, potem ko je premagala Nemčijo, Slovaško, Španijo, Belgijo in Avstrijo. V osmini je bila boljša od Češke, v četrtfinalu od Ukrajine, danes pa v polfinalu še od Francije.

Drugi polfinalni obračun so bolje odprli izbranci francoskega selektorja Laurenta Tillieja. V prvem nizu so imeli vse niti igre v svojih rokah, po tridesetih minutah igre so ga tudi dobili s 25:23.

Drugi niz je uvodoma minil v absolutni prevladi Srbov, po njihovem vodstvu z 18:10 pa se jim je povsem ustavilo. Francozi so se jim približali na 23:24 in imeli celo priložnost za izenačenje, a je Julien Lyneel na svoj servis naredil prestop, tako da so Srbi izenačili na 1:1.

Galski petelini so v začetku tretjega niza povedli z 11:7, nato pa so izbranci nekdanjega selektorja Slovenije Slobodana Kovača uprizorili prvovrsten preobrat in po delnem izidu 5:0 povedli z 12:11. V nadaljevanju so še bolj povezali svoje vrste in gostiteljem pobegnili na 20:17, po hudem boju pa tretji niz po 35 minutah dobili s 25:21.

V četrtem nizu je Tillie zaukazal popolno mobilizacijo in igro do zadnjega diha. Njegovi varovanci so bili vseskozi v prednosti, po njihovem vodstvu z 11:7 pa je srbska klop zahtevala polminutni odmor. A prekinitev ni zaustavila naleta trikolorjev, le nekaj minut zatem pa so povedli s 17:9 in si brez stresnih momentov priigrali peti niz.

V odločilnem nizu so v razvpiti dvorani Bercy kraljevali Kovačevi izbranci. Takoj so povedli s 3:0, po francoskem polminutnem odmoru pa so prednost povišali na 5:0. Francozi so bili v šoku, po tem zaostanku se niso več pobrali, Srbi so se dobesedno poigrali s tekmeci na nasprotni strani igrišča, povedli z 9:2 ter gostiteljem primazali bolečo zaušnico.

V srbski izbrani vrsti je blestel Aleksandar Atanasijević, ki je dosegel 27 točk, Uroš Kovačević pa je prispeval 18 točk. V francoski izbrani vrsti sta bila najbolj učinkovita Earvin Ngapeth z 29 in Stephen Boyer z 19 točkami.