Anamarija Lampič druga v Oberstdorfu

Anamarija Lampič je na sprinterski tekmi v klasični tehniki za svetovni pokal v smučarskem teku v nemškem Oberstdorfu osvojila drugo mesto. V finalu jo je za 26 stotink sekunde ugnala Rusinja Natalija Neprjajeva. Ostale tekmice so bile daleč zadaj. V moški konkurenci je zanesljivo slavil Johannes Hoesflot Klaebo.

Štiriindvajsetletnica iz Valburge pri Medvodah je s tem še četrtič letos (Lenzerheide, Val di Fiemme, Dresden) in petič v karieri stala na odru za zmagovalke. V sprinterskem seštevku pa še naprej vodi in ima zdaj 355 točk, kar je 70 več kot Švedinja Linn Svahn, ki je danes osvojila peto mesto.

Lampičeva je četrtfinale začela v četrti skupini in se v polfinale uvrstila s prvega mesta, za pol sekunde je prehitela Norvežanko Heidi Weng. V drugi polfinalni skupini je imela za tekmici ponovno Wengovo in tudi Američanka Jessico Diggins.

Najboljša v sprinterski razvrstitvi svetovnega pokala je bila tudi v polfinalu najhitrejša, Norvežanka Ane Appelkvist Stenseth je zaostala 19 stotink, tretja je bila Švedinja Linn Svahn (+0,40), četrta pa Digginsova (+0,63). Slednji sta se po času uvrstili v finale, brez boja za zmago pa je na zadnjem mestu v skupini ostala Wengova (+4,81).

V prvem polfinalu je bila najboljša Neprjajeva, ki je dobila pred tem tudi nastop v svoji četrtfinalni skupini in kvalifikacije.

Slovenska sprinterka je v finalu ves čas tekla v ospredju, v drugem krogu pa je na zadnjem vzponu silovito napadla. Sledila ji je lahko le Rusinja, ki pa je dobila ciljni sprinterski dvoboj za malo manj kot dolžino smuči. Obe sta bili daleč pred ostalimi, pred katerimi sta si nabrali več kot dve sekundi prednosti. Boj za tretje mesto je dobila Američanka Jessica Diggins (+2,44).

Anamarija Lampič je bila že v kvalifikacijah druga. Za Neprjajevo, ki je bila najhitrejša, je zaostala 1,43 sekunde, tretja je bila Digginsova (+2,24). Poleg Lampičeve sta nastopili še dve Slovenki, ki pa se nista uvrstili v izločilne boje. Katja Višnar je bila 53. (+19,52), Vesna Fabjan pa na 59. mestu (+20,71).

Pri moških je edini slovenski predstavnik v izločilnih bojih tekel in obstal v prvi četrtfinalni skupini, v kateri je bil tudi kasnejši zmagovalec Norvežan Johannes Hoesflot Klaebo. Šimenc je v skupini zasedel tretje mesto, a bil prepočasen za uvrstitev v polfinale po času.

Že v kvalifikacijah sta izpadla preostala slovenska predstavnika. Janez Lampič je bil 46. (+18,92), Luka Markun pa zadnji, 72. (+32,40).

Klaebo je bil nato v finalu po taktičnem teku večino časa v ozadju, na zadnjem vzponu pa je povozil tekmece in jih pustil daleč za seboj. Trojno norveško zmago sta dopolnila Paal Golberg (+1,99) na drugem in Erik Valnes na tretjem mestu (+2,37).

Pred skandinavsko turnejo se bodo konec prihodnjega tedna tekači merili na državnem prvenstvu v Planici. Sprinta bosta na sporedu v soboto.