Super Bowl: Kansas City Chiefs so po 50 letih spet zmagovalci lige ameriškega nogometa NFL

V 54. super bowlu v Miamiju so po preobratu v zadnji četrtini z 31:20 premagali San Francisco 49ers in tako prišli do prvega naslova po 50 letih.

Izjemna predstava enega najboljših podajalcev lige Patricka Mahomesa je Kansas Cityju v zadnji četrtini omogočila vrnitev iz že zgubljenega položaja, ko je še dobrih sedem minut pred koncem zaostajal z 10:20.

Do takrat je obramba San Francisca uspešno krotila Mahomesa, a je najkoristnejši igralec rednega dela predzadnje sezone v samem zaključki tekme vendarle pokazal, zakaj je v zadnjih dveh sezonah hitro prišel do slovesa najbolj nevarnega podajalca lige.

Z dvema podajama za zadetek v razmaku treh minut in pol je 24-letni Teksačan svoje moštvo popeljal v vodstvo, zmago pa je Kansas City potrdil v samem zaključku še s tretjim zadetkom. S predstavo si je Mahomes prislužil nagrado za najkoristnejšega igralca finala.

Poglavarji iz Kansas Cityja so v super bowlu, enem največjih športnih spektaklov na svetu, zadnjič igrali davnega 11. januarja 1970, ko so proti Minnesota Vikings osvojili edini naslov pred današnjim.

Na drugi strani je San Francisco tokrat bil blizu svojega šestega naslova v zgodovini, vendar se je moral na koncu sprijazniti z drugim zaporednim porazom po izgubljenem finalu proti Baltimoru pred osmimi leti.

Še 7:13 minute pred koncem tekme je vse kazalo, da bo slavilo moštvo iz Kalifornije in njegova granitna obramba, ki je bila v ospredju skozi celo sezono. Mahomes je do takrat vrgel dve prestreženi podaji, svoji prvi v končnici v karieri, in je bil vse bolj živčen.

A kot številni najboljši podajalci v zgodovini je ob ključnem momentu našel rešitev. S podajo, dolgo 44 jardov, na prvega lovilca Tyreeka Hilla, je svojemu moštvu priigral položaj v napadalni polovici nasprotnika.

Minuto pozneje je podal za znižanje na 17:20. Še tri minute zatem pa je postal junak tekme, ko je svoje moštvo popeljal še do enega zadetka ter dokončnega vodstva na tekmi.

“Nikoli nismo nehali verjeti, da lahko zmagamo. Enostavno smo se borili do konca in uspelo nam je,” je ob dvigu pokala za najkoristnejšega igralca finala dejal Mahomes.