Hrvaško skrbi, da ji bo zbežala delovna sila

Potem ko za hrvaške delavce z julijem ne bodo več veljale omejitve pri vstopu na avstrijski trg dela, v Hrvaški gospodarski zbornici (HGK) pričakujejo, da bi se na delo v Avstrijo lahko napotilo 20.000 delavcev, predvsem iz severozahoda Hrvaške. Po njihovem bo večina dnevnih migrantov.

V međimurski in varaždinski županiji, ki sta najbližje Avstriji, je zaposlenih približno 105.000 delavcev. Če bi z njiju na delo v Avstrijo res odšlo 20.000 delavcev, kot pričakujejo v HGK, bo prišlo do velike kadrovske izgube predvsem v manjših in srednje velikih podjetjih, danes piše Večernji list.

“Hrvaški delodajalci ne morejo računati na to, da bodo delavci ostali, če imajo manj kot 100 kilometrov stran boljše pogoje,” je dejal predsednik največjega hrvaškega sindikata Zveze samostojnih sindikatov Hrvaške Mladen Novosel. Opozoril je, da bo treba ob tem v hrvaških podjetjih okrepiti inšpekcijski nadzor, da tuji delavci na Hrvaškem “ne bodo rušili cene dela”.

Dodatni udarec za hrvaški trg dela predstavlja zakon o priseljevanju strokovne delovne sile v Nemčiji. Ta bo olajšal priznavanje delovnih kvalifikacij in spričeval iz tretjih držav, torej tudi iz Hrvaške, navaja časnik in dodaja, da je v Nemčiji trenutno odprtih 800.000 prostih delovnih mest.

Povezane teme

Avstrija, hrvaška, zaposlitev
Aktualno

Na Hrvaškem od danes naprej drive-in testiranje na Covid-19

Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah zabeležili 77 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, skupaj se je doslej okužilo 867 ljudi. Začeli so tudi s t. i. drive-in testiranjem, s čimer želijo pospešiti odkrivanje novih okužb in povečati število testiranih oseb. Doslej so opravili več kot 7000 testov, od tega v zadnjem dnevu več kot 600.

Rubrika Aktualno

Aktualno

Zaradi koronavirusa odpovedan letošnji Pohod ob žici

Organizatorji vsakoletne tradicionalne športno-rekreativne prireditve, ki zaznamuje pomlad v Ljubljani, so bili zaradi epidemije koronavirusa odpovedati letošnji, 64. Pohod – Pot ob žici in Tek trojk. Vest o odpovedi so objavili na uradni spletni strani pohod.si. Ob tem so zagotovil, da bo prireditev prihodnje leto med 6. in 8. majem.

Aktualno

Ministrstvo Slovence spodbuja: “Vrtnarite! Tudi z zdravimi domačimi pridelki z naših vrtov boste prispevali k premagovanju trenutne krize”

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano spodbuja prebivalce Slovenije, ki imajo možnost za obdelavo vrtov, gredic in njiv, naj to v čim večji možni meri izkoristijo. “Vrtnarite! Tudi z zdravimi domačimi pridelki z naših vrtov boste prispevali k premagovanju trenutne krize,” so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.