Za prevaro z zaščitnimi maskami naj bi stal bosanski podjetnik Sead Žilo

Zaplet s tremi milijoni zaščitnih mask, ki naj bi v Slovenijo prispele v sredo, a se je za njimi izgubila vsaka sled, dobiva ozadje, poročajo mediji. Podjetje Global Promet, ki naj bi dostavilo maske, naj bi bilo tudi samo žrtev prevare bosanskega podjetnika.

Slovenija je zaščitne maske naročila pri podjetju Global Promet. Direktor podjetja Emir Begović iz Bosne in Hercegovine je za Televizijo Slovenija (TVS) pojasnil, da je bilo njegovo podjetje zgolj posrednik med slovenskim podjetjem Labena in bosanskim podjetjem Winsdor Group. Tega po javno dostopnih podatkih vodi Sead Žilo, ki se po poročanju TVS Begoviću ne javlja več.

Begović je bosanskemu portalu žurnal.info, ki ga povzema portal 24ur, posredoval predračun, ki mu ga je 17. marca izdalo podjetje Windsor Group. Iz predračuna je razvidno, da bi mu moralo podjetje Windsor predati 3.688.000 zaščitnih mask. Cena je bila okoli 2,15 milijona evrov. Pred tem pa so izdali še eno fakturo o predaji 354.000 zaščitnih mask.

Žilo pa je za televizijo povedal, da maske imajo in da je z Begovićem večkrat govoril, nazadnje sinoči, češ da ima zagotovljen in plačan posel s Slovenijo, da ga pa nikoli niso izpeljali, ker prvim dogovorom ni sledila nobena pogodba ali naročilnica. Begović naj bi mu nato poslal kopijo potrdila o vplačilu 207.000 evrov za dobavo treh milijonov mask, a tega denarja podjetje Winsdor Group nikoli ni prejelo.

Begović je za bosanski portal pojasnil, da podjetje denarja ni dobilo, ker je plačilo zjutraj storniral.

Svojo plat zgodbe pa so za TVS pojasnili tudi v slovenskem podjetju Labena. Kot so dejali, so se z ministrstvom za gospodarstvo dogovorili, da jim bo država za dobavo treh milijonov mask v vrednosti 1,7 milijona evrov, ki bi jih moral dobavitelj dostaviti najpozneje do 31. marca, plačala šele po prejetju. “Predujem v višini 25 odstotkov od vrednosti posla, 300.000 evrov, smo posredniku Global Promet plačali iz lastnega žepa. Zaradi neresnosti tega bosanskega partnerja smo nato prekinili pogodbo in predujem naj bi nam bil vrnjen, a tega denarja na račun še nismo prejeli,” pa pravi lastnik podjetja Borut Čeh.

Na Policijski upravi Ljubljana so že potrdili, da so bili ponoči obveščeni o sumu kaznivega dejanja, povezanega z dobavo zaščitnih mask. Takoj so začeli izvajati predkazenski postopek, ki poteka intenzivno in je trenutno “prednostna preiskava”. Preiskujejo sum, da je prišlo do kaznivega dejanja poslovne goljufije.

Povezane teme

policija, prevara, Slovenija, zaščitne maske
Aktualno

Zaradi koronavirusa odpovedan letošnji Pohod ob žici

Organizatorji vsakoletne tradicionalne športno-rekreativne prireditve, ki zaznamuje pomlad v Ljubljani, so bili zaradi epidemije koronavirusa odpovedati letošnji, 64. Pohod – Pot ob žici in Tek trojk. Vest o odpovedi so objavili na uradni spletni strani pohod.si. Ob tem so zagotovil, da bo prireditev prihodnje leto med 6. in 8. majem.

Aktualno

Ministrstvo Slovence spodbuja: “Vrtnarite! Tudi z zdravimi domačimi pridelki z naših vrtov boste prispevali k premagovanju trenutne krize”

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano spodbuja prebivalce Slovenije, ki imajo možnost za obdelavo vrtov, gredic in njiv, naj to v čim večji možni meri izkoristijo. “Vrtnarite! Tudi z zdravimi domačimi pridelki z naših vrtov boste prispevali k premagovanju trenutne krize,” so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Rubrika Aktualno

Aktualno
koronavirus v sloveniji

Okužen morda kršil karanteno in pristal na izolski urgenci

V Zdravstvenem domu Lucija so dopoldne prejeli klic na pomoč od moškega, ki je bil na testu pozitiven na novi koronavirus in je morda kršil karanteno z odhodom na vikend v piransko občino, poročajo Primorske novice. Zaradi poslabšanja zdravja so ga morali z vikenda z rešilcem odpeljati na izolsko urgenco, od tam pa infekcijsko kliniko v Ljubljani.