Lara Gut-Behrami je nova svetovna prvakinja v superveleslalomu.

Na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju v Cortini d'Ampezzo je osvojila svojo prvo zlato kolajno na velikih prvenstvih. Corinne Suter je bila druga za dvojno švicarsko zmagoslavje. Bron je na tretjem mestu pripadel Američanki Mikaeli Shiffrin.

Gut-Behramijeva je bila glavna favoritinja za zmago in ta status je 29-letnica tudi upravičila. Pred svetovnim prvenstvom je dobila zadnje štiri superveleslalome v svetovnem pokalu od petih. In ta zmagoviti niz je nadaljevala tudi v Cortini za še peto zaporedno superveleslalomsko zmago.

Na progi Olympia delle Tofane je nastopila s srečno sedmico ter s časom 1:25,51 najvišje postavila hitrostno letvico. Rojakinjo Suterjevo je za 34 stotink sekunde potisnila na drugo mesto. Suterjeva je še na drugem prvenstvu po vrsti osvojila kolajno. Pred dvema letoma na SP v Areju je bila bronasta.

Pred Suterjevo sta se takrat uvrstili le Italijanka Sofia Goggia, ki je morala domače prvenstvo izpustiti zaradi poškodbe, zmagala pa je Shiffrinova, ki je bila v Cortini branilka naslova.

Američanka je tokrat zaostala za Suterjevo. Bila je sicer zelo dobro na poti, čeprav je nazadnje v tej disciplini tekmovala pred enim letom. Z zaostankom 47 stotink sekunde je osvojila svoj prvi superveleslalomski bron. Napaka, ki ji je verjetno odvzela zlato, se ji je primerila v spodnjem delu.

Čehinja Ester Ledecka, ki je dobila uvodni superveleslalom sezone 2020/21 je pristala tik pod stopničkami na četrtem mestu (+0,53).

Gut-Behramijeva je po drugem in tretjem mestu v superveleslalomih na SP vendarle skočila na najvišjo stopničko. Postala je komaj druga Švicarka z zlato kolajno v tej disciplini.

“Danes na začetku sem si mislila, če bi mi pred leti dali na izbiro možnost izbire med 30 zmagami v svetovnem pokalu in zlato medaljo na SP, potem bi vzela 30 zmag. V življenju sem dosegla toliko, da ta kolajna prav ničesar ne spremeni,” je dejala Švicarka.

Prva je bila Maria Walliser, ki je dobila superveleslalom na SP v Crans Montani leta 1987, ko je bila ta disciplina prvič na sporedu SP. Tudi takrat sta bili na prvih dveh mestih Švicarki. Srebro je dobila Michaela Figini. Tretje mesto za bron pa je takrat osvojila Slovenka Mateja Svet.

Slovenke so bila tokrat na tehnično zahtevni postavitvi v ozadju. Maruša Ferk je zaostala 2,64 sekunde za 24. mesto. Ilka Štuhec, ki je v Cortini pred štirimi leti zmagala na superveleslalomu za svetovni pokal, je zaostala 2,86 sekunde za 25. mesto.

Meta Hrovat, zadnja na startu, je na prvem superveleslalomu na veliki sceni z zaostankom 3,20 sekunde vpisala 28. mesto med 40 uvrščenimi.

“Sama postavitev mi je bila, glede na moje sposobnosti, pisana na kožo, sploh ta tehnični del. A hitrost ni bila prava. Res je, da se je od včeraj do danes zelo ohladilo, tako da je bilo serviserjem težko ujeti tisto pravo temperaturo,” je dejala Ferkova.

Štuhčevo tekma prvenstva čaka v soboto na smuku: “Premalo sem si zaupala in premalo napadala. Res je, da je bila malce posebna postavitev, a bilo je za vse enako. Spoznala sem progo, kako in kaj je letos, tako da bo zdaj verjetno malo lažje.”

Hrovatova, veleslalomska adutinja, pa je dejala: “Mislim, da sem si izbrala kar lepo tekmo za prvi start superveleslaloma. Zagotovo nisem popolnoma zadovoljna, a kakor sem povedala že pred tekmo, nisem vedela kam ciljati. Šele od tu lahko nekako delam naprej.”

I.R.V. d.o.o.      O nas      Pogoji uporabe      Oglaševanje      O piškotkih      Nastavitve zasebnosti