Janja Garnbret danes za zgodovino

Olimpijske igre 2020, čeprav v letu 2021, se počasi iztekajo, a slovenski tabor ostaja na trnih. Najbolj vroča kandidatka za tretje posamično zlato v odpravi s sončne strani Alp je športna plezalka Janja Garnbret, ki jo po sredini zmagi v kvalifikacijah danes čaka še finale najboljše osmerice.

Šestkratna svetovna prvakinja in zmagovalka 30 tekem svetovnega pokala je glavna favoritinja olimpijskega troboja kombinacije športnega plezanja, ki je prvič na olimpijskih igrah.

Garnbretova je v sredo v kvalifikacijah nepričakovano prikazala nekaj slabosti. V uvodni preizkušnji v hitrosti, v kateri se tekmovalke v boju s časom spopadajo s 15-metrsko steno, ji je zdrsnilo v obeh poskusih. Uvodno preizkušnjo je tako končala na 14. mestu od 20 kvalifikantk.

Sledili so balvani, v katerih pa je Korošica kot edina med 20 tekmovalkami rešila vsako od štirih nalog. To ji je uspelo v prvem poskusu. V težavnosti, zadnji po vrsti disciplini v kombinaciji, je nato zasedla četrto mesto. Z najmanjšim zmnožkom dosežkov 56 (14 x 1 x 4) je dobila kvalifikacije.

Za Garnbretovo so se zvrstile južnokorejska najstnica, 17-letna Chae-hyun Seo, Japonki Miho Nonaka in Akiyo Noguchi, Američanka Brooke Raboutou, Avstrijka Jessica Pilz ter specialistki za hitrost Poljakinja Aleksandra Miroslaw in Anouck Jaubert iz Francije.

Druga slovenska predstavnica Mia Krampl se ni uvrstila v finale. Tekmovanje je končala na 18. mestu.

Kombinacija hitrosti, balvanov in težavnosti je prvič ter zadnjič na olimpijskih igrah v tem formatu tekmovanja. V Parizu leta 2024 bosta na sporedu dve disciplini športnega plezanja za kolajne, hitrostno plezanje bo ločeno od nove posebej za olimpijske igre prirejene kombinirane discipline, duatlona balvani-težavnost.

I.R.V. d.o.o.      O nas      Pogoji uporabe      Oglaševanje      O piškotkih      Nastavitve zasebnosti