Kristoffersenu premierni veleslalom za Pokal Vitranc, Kranjec deveti

Henrik Kristoffersen je novo ime med zmagovalci veleslalomov za svetovni pokal v Kranjski Gori. Vitranc je bil danes povsem po meri Norvežanov. Tudi drugo mesto je pripadlo Vikingu, Rasmusu Windingstadu (+0,24), tretji je bil Švicar Marco Odermatt (+0,56). Najuspešnejši Slovenec Žan Kranjec je tekmo končal na devetem mestu (+1,14).

Kranjec je bil šesti po prvi vožnji, a se v finalu napad na prve domače stopničke ni izšel po načrtih ter je veleslalom za 58. Pokal Vitranc končal na repu najboljše deseterice.

“V drugi vožnji sem poskusil dati vse od sebe, kar sem tudi naredil, a enostavno nisem dobil tiste hitrosti, ki bi si jo želel, tako kot so imeli tudi nekateri drugi težave. Treba bo analizirati, kaj je bilo. Ni slab rezultat, vendar pa sem si želel več,” je po finalu dejal Kranjec, ki si je kot šesti veleslalomist sezone zagotovil finalni nastop konec prihodnjega tedna v Andori.

Kristoffersen je imel najhitrejši čas prve vožnje, v finalu je ubranil prednost ter se veselil druge zmage na vitranških tekmah. Leta 2015 je slavil na slalomu.

Novi veleslalomski junak vitranških veleslalomov je Kristoffersen, ki je v odlični formi prav na koncu sezone. Štiriindvajsetletnik je dobil tri veleslalome po vrsti. Na svetovnem prvenstvu v Areju je z zlatom osvojil svojo prvo kolajno na svetovnih prvenstvih. Nato je zmagal na veleslalomu v Banskem in še v Kranjski Gori.

“Danes sem se počutil res sigurnega, vsekakor je vedno najlepši občutek, ko vodiš po prvi vožnji, in nato v finalu vidiš, da si v zelenem,” je dejal Kristoffersen, ki je dobil svoj še tretji veleslalom za svetovni pokal, drugega v tej sezoni, potem ko je leta 2015 zmagal v Meribelu.

Podlaga, utrjena s soljo in preparirana z vodo, je bila povsem po meri Norvežanov. Norvežanom se je skoraj obetal vitranški trojček, a je Leif Kristian Nestvold-Haugen po odličnih finalnih časih tik pred ciljem storil napako in ostal brez uvrstitve.

“Norvežani največ smučamo na soli. Ker so naši ledeniki na nizkih nadmorskih višinah, moramo vedno uporabiti veliko soli, to je za nas nekaj povsem samoumevnega,” je še dejal Norvežan, ki ima od osemnajstih zmag kar 15 zmag v svetovnem pokalu v slalomu.

Današnjega zmagovalca tudi prav nič ni zmotilo, da so začetek tekme zaradi megle v zgornjem delu prestavili za dve uri. “Šel sem v hotel, ogledal sem si en del nanizanke Moderna družina, pojedel tortico, cupcake, ki ga je speklo moje dekle, in spil energijsko pijačo,” je recept razkril Kristoffersen.

Medtem ko je Kristoffersen stalni obiskovalec stopničk pa sta Windingstad in Odermatt novinca na stopničkah v svetovnem pokalu. Oba sta v Kranjski Gori prvič stopila na oder za zmagovalce.

Seveda pa njun dosežek ni presenetljiv; 21-letni Odermatt je lanski veleslalomski mladinski svetovni prvak, 25-letni Windingstad pa je prav tako čakal na svojo priložnost in jo v Kranjski Gori tudi dočakal.

Lanski zmagovalec Avstrijec Marcel Hirscher je tekmo končal na šestem mestu. Pred njega, na peto mesto, se je uvrstil Francoz Alexis Pinturault, tako da še ni padla odločitev o Hirscherjevem lastništvu že osmega velikega kristalnega globusa za dobljeni seštevek sezone.

Razlika med vodilnim Hirscherjem in drugim Pinturaultom znaša 485 točk, do konca pa je na voljo še 500 točk. Seveda gre za hipotetične možnosti Francoza za osvojitev velikega kristala. Kajti Pinturault, specialist za tehnične discipline, v Andori na finalu sezone ne bo nastopil na smuku in Hirscher tako že ima osmi veliki kristal.

Od treh Slovencev se je le Kranjec uvrstil v finale. Štefan Hadalin je trideseterico zgrešil za 48 stotink, Borut Božič je na svojem drugem startu v svetovnem pokalu odstopil.

V Kranjski Gori bo v nedeljo na sporedu še slalom, na katerem bosta prva slovenska aduta Hadalin in Kranjec.