Worleyjeva zmagovalka veleslaloma za 53. Zlato lisico, tri Slovenke v najboljši dvajseterici

Francozinja Tessa Worley je zmagala na veleslalomu za svetovni pokal alpskih smučark v Mariboru. Drugo mesto na šestem veleslalomu v sezoni je osvojila Italijanka Sofia Goggia (+0,16), tretje mesto je pripadlo Švicarki Lari Gut (+0,25). Vse tri slovenske finalistke so osvojile točke, za najboljši slovenski izid je poskrbela Ana Drev z osmim mestom.

Ilka Štuhec je tudi v Mariboru nadaljevala z dobrimi veleslalomskimi nastopi. S 14. mestom, 13. na prvi progi, je postavila svoj najboljši izid v svetovnem pokalu v tej disciplini. V dvajseterici najboljših je končala tudi tretja Slovenka; Tina Robnik je vpisala 19. mesto. Robnikova se je v finale uvrstila s 27. časom.

Drevovi, ki je bila šesta po prvi vožnji, je v finalu še boljšo uvrstitev vzel nekoliko slabši spodnji del. Na drugi progi je bila deseta. Šmarčanka je lani na veleslalomu za Zlato lisico skočila na stopničke z drugim mestom. Na stopničke v tej sezoni bo morala še počakati.

Na startu prve vožnje so bile še tri Slovenke, Meta Hrovat ni končala nastopa, Katarina Lavtar je bila prepočasna za drugo vožnjo, Tina Maze je bila na startu in se je pognala po pohorski strmini na svojem zadnjem nastopu v svetovnem pokalu, s katerim je sklenila bogato tekmovalno pot.

Sedemindvajsetletna Worleyjeva je vpisala še enajsto zmago v svetovnem pokalu, prvo na pohorski strmini. Worleyjeva je postala prva Francozinja v zgodovini z enajstimi veleslalomskimi zmagami. Eno zmago manj v tej disciplini ima Carole Merle. Skupno je Worleyjeva vpisala že 18. uvrstitev na zmagovalni oder, eno uvrstitev več ima za francoski rekord na veleslalomih Merlova.

Francoska tekmovalka ima sijajno sezono, pred Zlato lisico je zmagala v Killingtonu in Sestrieru, druga pa je bila na obeh veleslalomih v Semmeringu. Worleyjeva je prav tako ponovila uspeh Nemke Viktorie Rebensburg iz minule sezone, ko se je uvrstila na stopničke na petih tekmah zaporedoma.

Francozinja je bila na prvi progi tretja, ko je zaostala dve desetinki sekunde za vodilno po prvi vožnji Američanko Mikaelo Shiffrin, ki pa v finalu ni ubranila vodstva in se je morala zadovoljiti s četrtim mestom.

Shiffrinova po 17 tekmah še naprej ostaja vodilna v skupnem seštevku svetovnega pokala. Skupno ima 848 točk. Gutova na drugem mestu zaostaja 205 točk, na skupno tretje mesto pa se je zavihtela Worleyjeva (-285 točk). Najboljša Slovenka v skupni razvrstitvi je Štuhčeva (-335), ki je s tretjega zdrsnila na peto mesto, a njene tekme v hitrih disciplinah še sledijo. Pred Štuhčevo je na četrto mesto skupno uvrščena še Italijanka Goggia (-301).

Worleyjeva ima tudi po Mariboru oblečeno rdečo majico vodilne veleslalomistke. V posebnem seštevku discipline je na prvem mestu s 500 točkami, Shiffrinova je druga z zaostankom 85 točk. Najboljša Slovenka v tej disciplini Drevova je znova šesta (-326).

Francozinja je slavila z najboljšim časom druge vožnje ter tako ugnala Shiffrinovo, ki tudi ni bila slaba v finalu, postavila je šesti čas na drugi progi, a ni bila dovolj hitra za danes zelo dobro razpoloženo Francozinjo. Shiffrinova je dobila zadnja dva veleslaloma v Semmeringu pred koncem leta.

V nedeljo bo na Mariborskem Pohorju v 53. izvedbi Zlate lisice na sporedu še slalom za svetovni pokal alpskih smučark. Tokrat je vreme bilo zelo naklonjeno organizatorjem in se ne bo ponovil lanski scenarij, ko je slalom odpadel zaradi pretoplega vremena.