Anamarija Lampič skupaj s Katjo Višnar Sloveniji priborila srebrno medaljo

Slovenski smučarski tekačici Katja Višnar in Anamarija Lampič sta osvojili srebrno medaljo na ekipnem sprintu v klasičnem slogu na svetovnem prvenstvu v Seefeldu. Zmagali sta Švedinji Stina Nillson in Maja Dahlqvist, ki sta bili 37 stotink pred Slovenkama, tretji sta bili Norvežanki Ingvild Flugstad Oestbergin in Maiken Caspersen Fala (+0,60).

Prvo mesto je osvjojila Švedska in tretje Norveška. Anamarija in Katja sta za prvouvrščeno ekipo zaostali le 0,37 sekund.

“Noro, končno nama je uspelo. Ko vidiš, da si spredaj, dobiš dodatno energijo. Na koncu sem bila povsem v ospredju. A bila sem na zunanji strani, če bi bila na notranji, bi imela celo možnost za zmago. A tudi drugo mesto je super,” je v prvi izjavi za Televizijo Slovenija povedala 23-letna Lampičeva.

“Več kot deset let trdega dela je za mano. Velikokrat sem bila blizu, a nikoli mi še ni uspelo doslej. Delaš naprej in pride potem dan, ko se vse ‘poklopi’. In to se je zgodilo danes. Veliko breme je padlo z ramen. Po razočaranju v sprintu smo vse misli usmerili v ekipni sprint, da bi popravili vtis s prve tekme. Ne morem verjeti. Za malo, pa bi zmagali,” je bila vesela tudi 34-letna Višnarjeva.

Slovenski sta bili tretji v kvalifikacijah. Za Rusinjama Natalijo Neprjajevo in Julijo Belorukovo, ki sta bili najhitrejši, sta zaostali 53 stotink. Drugi sta bili Švicarki Laurien Van Der Graaf in Nadine Fähndrich (+0,42). V drugi skupini sta bili prvi Stina Nillson in Maja Dahlqvist, ki pa sta bili počasnejši od Slovenk, ki sta doseli tudi skupno tretje mesto, kar je bilo po razočaranju na posamičnem sprintu, kjer so vse štiri Slovenke izpadle že v četrtfinalu, lep obet pred finalom.

Višnarjeva ga je začela na sedmem mestu, vendar so bile razlike med ekipami v prvi predaji zelo majhne. Lampičeva je takoj nato prišla na tretje mesto, za Norveško in Švedsko. Tem trem reprezentancam se je kmalu priključila tudi Rusija, četverica pa si je pred zasledovalkami že na polovici finala, po treh predajah, že pritekla precej prednosti. Višnarjeva je Lampičevi predala kot četrta, Neprjajeva je bila tudi pred njo.

Lampičeva je nato tekla zelo modro, v slogu prekaljenih tekmovalk se je držala vodilnih in nato prehitela Belorukovo, ki je pozneje tako zaostala, da se ni mogla več vmešati v boj za medalje. Štiristo metrov pred ciljem je Lampičeva prehitela Falo in bila tudi 150 m pred ciljem tretja, nato pa se je prebila na drugo in ogrožala tudi vodilno Dahlqvistovo, vendar ji ni v boju za zlato uspelo doseči še večjega podviga. Je pa na tretje mesto potisnila Falo in Norveška je prvič na tem SP v smučarskem teku ostala brez zlata.