Robnikova in Hrovatova v finalu tekme v Lienzu

Američanka Mikaela Shiffrin vodi po prvi vožnji veleslaloma za svetovni pokal alpskih smučark v Lienzu v Avstriji. Še na četrtem veleslalomu po vrsti bosta v finalu nastopili vsaj dve Slovenki. Drugo vožnjo sta si zagotovili Tina Robnik in Meta Hrovat, Ana Bucik je bila tokrat prepočasna za finale. Brez finala je ostala tudi Neja Dvornik.

Vodilna v skupnem seštevku zime Shiffrinova je bila najbolj prepričljiva na prvi progi. Vodstvo je prevzela z 61 stotinkami naskoka pred Italijanko Marto Bassino, ki je odprla zadnji veleslalom v letu 2019.

Tik za vodilno sta se zvrstili dve Italijanki. Federica Brignone, ki je dobila veleslalom v Courchevelu, je tretja, za Američanko zaostaja 74 stotink sekunde.

Američanka letos še ni bila na najvišji stopnički zmagovalnega odra na veleslalomih. Uvodni veleslalom nad Söldnom je dobila novozelandska najstnica Alice Robinson, v Killingtonu pa je slavila Marta Bassino.

Shiffrinova je bila na prvih dveh veleslalomih na stopničkah, v Courchevelu pa je celo s 17. mestom vpisala tretji najslabši veleslalomski dosežek v svetovnem pokalu v karieri, upoštevajoč tekme, na katerih je nastopila v finalu in ni odstopila.

Finale sta si prismučali dve Slovenki od štirih. Robnikova je z 1,70 sekunde zaostanka vpisala deseti čas. Prvi slovenski nastop je bil pri številki 13, ko je nastopila Meta Hrovat, ki bi bila lahko precej višje, če se ji ne bi v zgornjem delu pripetila napaka. Kljub težavam je v nadaljevanju veliko bolje opravila delo ter je z zaostankom 1,88 sekunde trinajsta.

Ana Bucik je v Lienzu prekinila niz nastopov, ko je na zadnjih treh veleslalomih po vrsti osvojila točke. Bucikovi se tokrat ni izšlo in je že ob prihodu v cilj izpadla iz trideseterice. Njen zaostanek 3,49 je pomenil 34. čas.

Na startu je bila še 18-letna Neja Dvornik, ki pa za zdaj še ne kaže voženj, s katerimi bi se lahko prebila med finalistke. Zaostanek 4,55 je pomenil 51. čas od 58 tekmovalk, ki so končale tekmo.