Ana Bucik je osvojila tretje mesto na alpski kombinaciji za svetovni pokal v švicarskem Lenzerheideju

To so njene premierne stopničke v svetovnem pokalu. Šestindvajsetletna Novogoričanka se je v finale prebila za las s 30. časom kombinacijskega superveleslaloma. V finalu je nastopila kot prva ter z daleč najhitrejšo vožnjo osvojila stopničke.

V najboljšo deseterico sta se uvrstili dve Slovenki. Uspeh Bucikove je z 10. mestom dopolnila Maruša Ferk, ki je bila 29. po prvem polčasu kombinacije. Tina Robnik je po dobrem superveleslalomu, na katerem je bila 25., odstopila v finalu, ko se ji je pripetila klasična napaka, zajela je količek. Bucikova je prve stopničke v karieri osvojila na slalomski progi, ki jo je postavil trener poškodovane Ilke Štuhec Grega Koštomaj, ki v tej sezoni pomaga slovenski reprezentanci.

Bucikova je bila dolgo časa na mestu vodilne. Zgolj za stotinko sekunde je prva slovensko slalomistko prehitela šele Italijanka Marta Bassino, četrta na superveleslalomu. Boljša od 26-letne Novogoričanke je bila tudi aktualna svetovna prvakinja v disciplini domačinka Wendy Holdener. Kako dobro se je Bucikova odrezala na slalomski progi, kaže tudi velik zaostanek zmagovalke preizkušnje Holdenerjeve, ki je bila za 93 stotinke sekunde počasnejša od Slovenke, pa je kljub temu imela Švicarka še vedno drugi najhitrejši čas finala.

Ključno razliko si je Holdenerjeva ustvarila na superveleslalomski progi, na kateri je bila za več kot dve sekundi hitrejša od Slovenke. Švicarka si je z Bassinovo ter Laro Gut, ki je bila na koncu 12., delila četrto mesto superveleslaloma. Zaostanek Bucikove na tretjem mestu za zmagovalko je na koncu znašal 1,56 sekunde, Ferkova na desetem mestu pa je zaostala 3,04 sekunde.

Američanka Lindsey Vonn, ki je vodila po superveleslalomu, od Bucikove je bila hitrejša kar 3,20 sekunde, na slalomski progi ni prišla do živega najuspešnejši Slovenki in se je morala zadovoljiti s četrtim mestom. Tako drugo- kot tretjeuvrščena po superveleslalomu Italijanka Federica Brignone in Norvežanka Ragnhild Mowinckel sta odstopili v finalu.

Bucikova je pred Lenzerheidejem v svetovnem pokalu prišla najvišje s sedmim mestom na lanskem slalomu za Zlato lisico v Mariboru, sedma je bila tudi lani na slalomu na svetovnem prvenstvu v St. Moritzu. V kombinaciji pa je bila pred letošnjimi stopničkami najboljša v svetovnem pokalu 23. marca 2015 v Banskem, pred tem je bila istega leta 11. na kombinaciji na svetovnem prvenstvu v Vail/Beaver Creeku.

Bucikova je s tretjim mestom vknjižila najboljši dosežek slovenske ženske reprezentance v alpskem smučanju v tej sezoni. Gre za druge slovenske stopničke v sezoni. Tretje mesto je na veleslalomu v Alta Badii 17. decembra lani vpisal tudi Žan Kranjec.

Pred Bucikovo sta bili od leta 2011 na stopničkah alpske kombinacije oziroma super kombinacije Tina Maze in Ilka Štuhec. Mazejeva ima v tej disciplini tri zmage, Štuhčeva eno.

Gre za prvo od dveh kombinacij za točke svetovnega pokala v tej sezoni. Naslednja bo marca v Crans Montani, torej po zimskih olimpijskih igrah, ki bodo februarja v Južni Koreji. Lenzerheide je bil nadomestna lokacija za kombinacijo, ki je bila sprva na sporedu v St. Moritzu.

Holdenerjeva (686 točk) se je s tretjo zmago v karieri in drugo v Lenzerheideju po dveh letih, obe ima v kombinaciji, zavihtela na drugo mesto v skupnem seštevku. Kljub temu, da danes ni nastopila, na zadnjih dveh tekmah pred tem pa je ostala brez uvrstitve, še naprej z veliko razliko vodi Američanka Mikaela Shiffrin (1477), ki ima kar 791 točk zaloge pred prvo zasledovalko.

Lenzerheide bo v soboto gostil veleslalom, v nedeljo pa bo na sporedu še slalom.