Zlata Ilka Štuhec: Smukaška krona ostaja v Sloveniji

Ilka Štuhec je nova smukaška svetovna prvakinja. V St. Moritzu je prepričljivo premagala vse tekmice, drugouvrščeno 23-letno Avstrijko Stephanie Venier je ugnala za 40, Amričanko Linsdey Vonn na tretjem mestu pa 45 stotink sekunde.

Štuhčeva je tako Sloveniji ubranila zlato kolajno, ki jo je na prejšnjem prvenstvu v Vailu osvojila Tina Maze. Da je ena od držav ubranila zlato kolajno, se je zgodilo prvič po letu 2001, ko je Avstrijka Michaela Dorfmeister nasledila Renate Göetschl.

Slovenija je dobila kraljevsko smučarsko preizkušnjo na zadnjih treh največjih tekmovanjih, saj je Mazejeva tudi aktualna olimpijska prvakinja. Zadnjič je kaj takega uspelo Švicarkam, ko je bila Michela Figini olimpijska, Maria Waliser pa dvakratna svetovna prvakinja.

Za Slovenijo je to 21. odličje na svetovnih prvenstvih in šesto zlato. Štiri naslove in skupno devet kolajn ima Mazejeva, naslov in skupno pet kolajn ima Mateja Svet, Štuhčeva, ki je osvojila svojo prvo kolajno, pa je tretja slovenska svetovna prvakinja. Kolajne so osvojili še Boris Strel, Bojan Križaj, Tomaž Čižman, Mitja Kunc, Nataša Bokal in Urška Hrovat.

Šestindvajsetletna Štuhčeva je do naslova prišla prepričljivo. Potem ko je bila najhitrejša na obeh treningih, je tudi, ko je bilo najbolj potrebno, pokazala odlično formo. Že v zgornjem delu je bila najhitrejša, nato zaradi napake, zaradi katere ni ubrala optimalne linije, nekaj izgubila, a s fantastičnim spodnjim delom nadomestila izgubljeno.

Na startu je bila sicer kot sedma, že takrat je prehitela eno od največjih konkurentk Italijanko Sofio Goggio, ki je storila še večjo napako, ko pa so zaostale Fabienne Suter, Lindey Vonn, slednja je z 32 leti in 117 dnevi postala najstarejša smučarka s kolajno na svetovnih prvenstvih, in Avstrijka Ramona Siebenhofer, se je že slutilo, da bo prišla do svojega največjega uspeha v karieri. Srebrna Venierjeva, ki se je na stopničke prebila šele drugič v karieri, je prav tako kot Štuhčeva osvojila svojo prvo kolajno na svetovnih prvenstvih.

“Trenutno je vse zelo čustveno in vse prihaja za mano. Doslej se z mamo in trenerko nisva veliko pogovarjali, saj sva jokali od sreče,” je po nastopu povedala Štuhčeva, ki je prvi večji uspeh v karieri dosegla pred desetimi leti kot mladinska svetovna prvakinja v slalomu, in nadaljevala: “Čutila sem pritisk pred startom, bila bolj nervozna kot sicer, a vseeno sem se skoncentrirala in dobro opravila s tekmo. ”

Po začetku same tekme in prvih zavojih je šlo lažje. “Že na prvem skoku sem čutila, da imam neverjetno hitre smuči in takrat sem si rekla, da moram le še normalno odpeljati tekmo,” je še povedala slovenska junakinja zime 2016/17, ki bo morala na podelitev odličij počakati do 18.30.

Zelo vesela je bila tudi Vonnova, ki si je danes priborila sedmo medaljo na SP: “Po vseh teh poškodbah je ta medalja zame tako, kot bi bila zlata. Moram pa priznati, da sem se kar precej časa bala, ali bo zadostovalo za medaljo. Nazadnje sem se bala pri Gisinovi (Michelle Gisin je osvojila 8. mesto op.p.). A vesela sem, da sem se vrnila, da smučam, saj je to zame in vse moje težave najboljše zdravilo. Zelo uživam, čeprav moja samozavest še ni taka kot nekoč, saj mi manjka tudi nekaj treninga.” Zanimiva je tudi zgodba srebrne Venierjeve, ki je mesto v avstrijski reprezentanci dobila šele v petek zvečer, ko se je nastopu prostovoljno odpovedala Anna Veith.

Druga slovenska predstavnica na današnji tekmi Maruša Ferk je zasedla 23. mesto, za rojakinjo je zaostala dve sekundi in 38 stotink.