Nova zmaga za Hamiltona, veliko razočaranje za Ferrari

Britanec Lewis Hamilton (Mercedes) je zmagovalec dirke svetovnega prvenstva formule 1 v belgijskem Spa Francorchampsu. Na sedmi postaji sezone 2020 je premagal moštvenega sotekmovalca Finca Valtterija Bottasa in Nizozemca Maxa Verstappna (Red Bull).

Hamilton je z novo zmago, peto v sezoni in skupno že 89. v karieri, še povečal naskok v skupnem seštevku SP.

Na belgijskem prizorišču, ki ga je imel nadvse rad tudi nekdanji sedemkratni svetovni prvak Michael Schumacher, je Hamilton naredil naslednji korak k najbolj zaželenemu rekordu v formuli 1. Po današnji zmagi mu namreč do izenačenja Schumacherjevega dosežka po številu zmag v karieri manjkata le še dve in če bo sezono nadaljeval, kot jo je začel, bi ta mejnik lahko dosegel že čez 14 dni.

V Belgiji je bilo vse v znamenju Britanca. V soboto je prepričljivo dobil kvalifikacije za že 93. “pole position”, danes pa tudi ni imel nobenih težav na dirki v Ardenih.

Opravil je brez napake, mirno prestal tudi hitre postanke v boksih, ko so vsi dirkači zavili k mehanikom zaradi varnostnega avtomobila na stezi, ter na koncu slavil z 8,4 sekunde naskoka pred Bottasom.

Hamilton ima zdaj v seštevku SP že 157 točk, kar 47 več od Verstappna. Mercedesovi črni puščici pa sta prepričljivo na vrhu tudi med konstruktorji, kjer ima nemška ekipa že 264, Red Bull je drugi s 158.

“Ni bila ravno najlažja dirka. Imel sme nekaj težav, zaradi katerih je avto nihal v dveh zavojih, ampak na koncu se je vse dobro izteklo,” je dejal zmagovalec in namignil, da se je ustrašil, da se bo ponovil scenarij z dirke v Silverstonu, ko je v zadnjem krogu kljub uničeni pnevmatiki še privozil do zmage. “Ustrašil sem se, da se bo vse skupaj ponovilo, a je bilo na platišču še dovolj gume in je zdržala do cilja.”

“Start je bil moja priložnost, toda Lewis je odpeljal odlično in nisem ga mogel več ujeti. V enakem avtu je vozil brez napak, tako da bi bilo res težko napasti,” pa je priznal Bottas.

Na četrtem mestu je končal Avstralec Daniel Ricciardo z najhitrejšim krogom ob koncu dirke, Renaultov uspeh je dopolnil še Francoz Esteban Ocon, šesti pa je bil Tajec Alex Albon v drugem Red Bullu.

Precej slabše pa se je klasična preizkušnja v Belgiji končala za Ferrari, saj sta oba dirkača rdečih ostala brez točk, Nemec Sebastian Vettel na skromnem 13. mestu, Monačan Charles Leclerc, lanski zmagovalec te dirke, pa mesto za njim. Za Ferrari je bila današnja dirka, potem ko so polom doživeli že v kvalifikacijah, resno opozorilo pred dirkama v Italiji, kjer bodo skušali popraviti vtis. V SP je zdaj Leclerc zdrsnil na peto mesto, prehitel ga je tudi Albon, medtem ko je nekdanji štirikratni svetovni prvak Vettel le še senca nekoč najboljšega na svetu, na prvih sedmih dirkah je zbral le skromnih 16 točk.

Dirko je zaznamovala tudi spektakularna nesreča Antonia Giovinazzija in Georga Russlla, ki pa sta iz svojih razbitih dirkalnikov izstopila nepoškodovana, poskrbela sta le za poseg varnostnega avtomobila.

Sezona formule 1 se bo nadaljevala naslednji konec tedna z dirko za VN Italije v Monzi.