Shiffrinovi slalom v Jasni, Bucikova tik za elitno peterico, Slokarjeva deveta

Slovenski alpski smučarki Ana Bucik in Andreja Slokar sta odlično nastopili na slalomu za svetovni pokal v Jasni na Slovaškem. Z vrhunskima finalnima vožnjama sta se uvrstili v najboljšo deseterico, Bucikova na šesto in Slokarjeva na deveto mesto. Zmagala je Američanka Mikaela Shiffrin.

Shiffrinova je zmagala z najboljšim časom finala. V drugi vožnji je nadoknadila zaostanek 26 stotink sekunde za Petro Vlhovo. Slovaška favoritinja se je morala zadovoljiti z drugim mestom (+0,34). Tretje mesto je pripadlo Švicarki Wendy Holdener (+0,52).

Vse je kazalo na to, da bo zmaga ostala na Slovaškem. Vendar pa je Shiffrinova prikazala enega svojih boljših slalomov ter znova dokazala, da je najboljša slalomistka vseh časov.

Le teden dni pred svojim 26 rojstnim dnevom je vpisala svojo 69. zmago v svetovnem pokalu ter se veselila svojih 101. stopničk. Pred njo sta po številu zmag le rojakinja Lindsey Vonn (82) in Šved Ingemar Stenmark (86).

Za pravo mojstrovino je poskrbela v spodnjem delu, kjer je iztržila največ za prevzem vodstva in 45 slalomsko zmago v svetovnem pokalu. Na večni lestvici je pred Američanko le Stenmark, ki je v posamični disciplini zbral 46 zmag, te je dosegel na veleslalomih.

Pred danes najboljšo Slovenko Bucikovo (+3,07) sta se uvrstili le še slalomska svetovna prvakinja Avstrijka Katharina Liensberger (+1,42) in Švicarka Michelle Gisin (+2,24).

Obe slovenski finalistki sta izboljšali svoja dosežka s prve proge. Bucikova, 12. na prvi progi, je prišla do svojega najboljšega slalomskega dosežka v svetovnem pokalu, po slalomu na Zlati lisici v Mariboru leta 2017, ko je bila sedma. Na svetovnem prvenstvu v Cortini d’Ampezzo je bila deveta.

Goričanka in Ajdovka sta si v finalu delili šesti čas. Slokarjeva je ob prihodu v cilj zasedla drugo mesto in tam ostala vse do nastopa Bucikove, ki je prevzela vodstvo ter tam ostala do nastopa najboljše peterice.

Do najboljšega dosežka v svetovnem pokalu je z devetim mestom prišla Slokarjeva (+3,55), ki je bila 21. po prvi vožnji. Svojo najboljšo uvrstitev v svetovnem pokalu je izboljšala za deset mest. Slokarjeva je bila na nedavnem svetovnem prvenstvu s petim mestom na slalomu najboljša Slovenka. Vodi tudi v slalomskem seštevku evropskega pokala.

“Uspela sem, predvsem v drugem teku, smučati z dosti visokim tempom. Z izjemo tiste napake je bila res dobra vožnja. Lepo je priti v cilj in videti tisto zeleno luč. Vesela sem, da mi je danes uspelo skupaj spraviti dve solidni vožnji in upam, da uspem nadaljevati s preostankom sezone v takem ritmu,” je bila zadovoljna Bucikova.

Slokarjeva je pričakovala več: “Prvi tek je bil bolj zadržan, nisem smučala najbolje, bilo je zaspano in zadržano od starta do cilja. Na treningu se malokrat zgodi takšna vožnja, kot je bila v prvem teku. Drugi tek je bil malo boljši, a še vedno daleč od tega, kar znam. Zdaj imam še dve taki tekmi, na katerih lahko izboljšam to, kar sem danes naredila narobe, tako da se že veselim.”

Zadnje vstopnice za nastop na slalomskem finalu najboljše petindvajseterice v Lenzerheideju se bodo delile konec prihodnjega tedna, ko bosta v Areju dva slaloma. Bucikova je z današnjim nastopom skočila na 15. mesto v slalomskem seštevku. Če bo to mesto ubranila, bo to njena najboljša uvrstitev v seštevkih svetovnega pokala. Slokarjeva je 30.

Za slalomski mali kristalni globus se obeta srdit boj. Vlhova vodi s 480 točkami, Shiffrinova na drugem mestu zaostaja 45 točk, slalomska svetovna prvakinja Liensbergerjeva pa na tretjem mestu 70 točk. V skupnem seštevku vodi Švicarka Lara Gut-Behrami (1227), zaostanek prve izzivalke Vlhove znaša 107 točk.

V Jasni bodo v nedeljo izpeljali še veleslalom, na katerem bo od Slovenk v ospredju Meta Hrovat, ki se na današnjem slalomu ni uvrstila v finale.