(VIDEO) Pred 17 leti nas je v nepotresnem Charleroiju ulovila Jugoslavija

13. junij 2000. Evropsko nogometno prvenstvo v Belgiji in na Nizozemskem. Stadion v Charleroiju, 15.000 gledalcev, med njimi pa veliko Slovencev. Da, na zelenici sta se tedaj udarili moštvi Slovenije in Jugoslavije. Je treba še kaj dodati? Zagotovo se še spomnite prvega nastopa slovenske nogometne reprezentance na velikem tekmovanju. Na današnji dan pred sedemnajstimi leti je Katančeva zlata generacija osvojila zgodovinsko točko, a z grenkim priokusom. Zagotovo še niste pozabili trenutka, kako smo po dveh zadetkih Zlatka Zahoviča in enega Mirana Pavlina v 57. minuti že vodili s 3:0 in je komentator Igor E. Bergant že napovedal, da lahko nasprotnike pred porazom reši zgolj še potres v belgijskem mestu. A se je Jugoslavija kljub izključitvi Siniše Mihajlovića vrnila v igro in v nekaj minutah rezultat tudi izenačila. Ob tem velja spomniti, da je bil jugoslovanski selektor tedaj legendarni, a žal pokojni Vujadin Boškov. Slovenija je igrala v skupini C, v kateri so bile še Jugoslavija, Španija in Norveška. Po remijih z Jugoslavijo in Norveško je Katančeva četa osvojila dve točki in morala je domov. V finalu EP je Francija z 2:1 premagala Italijo. Statistika tekme Stadion Stade du Pays, gledalcev 13.000, sodniki: Pereira (Portugalska), Grigorescu (Romunija), Dante (Mali). * Strelci: 1:0 Zahovič (23.), 2:0 Pavlin (53.), 3:0 Zahovič (56.), 3:1 Miloševič (66.), 3:2 Drulovič (70.), 3:3 Miloševič (73.). * Slovenija: Dabanovič, Milinovič, Milanič, Galič, Novak, Čeh, Udovič (od 62. Ačimovič), Zahovič, Pavlin (od 74. Pavlovič), Rudonja, Karič (od 77. Osterc). * ZR Jugoslavija: Kralj, Dudič, Jokanovič, Djukič, D. Stankovič (od 36. Stojkovič), Jugovič, Mijatovič (od 80. Kežman), Mihajlovič, Drulovič, Kovačevič (od 46. Miloševič), Nadj. * Rumeni kartoni: Milanič, Mihajlovič. * Rdeč karton: Mihajlovič (59.)