Žgank s srebrom poskrbel za največji uspeh judoistov na SP

Slovenski judoist Mihael Žgank je na svetovnem prvenstvu v Budimpešti v kategoriji do 90 kilogramov osvojil srebrno medaljo. V velikem finalu ga je premagal Srb Nemanja Majdov. Žgank je po četrtkovem srebru Tine Trstenjak Sloveniji priboril drugo medaljo na letošnjem SP v madžarski prestolnici.

Žgank je ob tem dosegel tudi zgodovinsko prvo medaljo za slovenski moški judo na svetovnih prvenstvih. Doslej se je moški del reprezentance lahko pohvalil s tremi petimi mesti. Osvojila sta jih Roki Drakšič, ki je bil peti kar dvakrat – leta 2007 v Riu in v Parizu 2012, ter v času nekdanje Jugoslavije Filip Leščak – leta 1983 v Moskvi.

Žgank je kolajno osvojil v dvorani poimenovani po boksarju Laszlu Pappu, ki je bila že večkrat srečen kraj za slovensko reprezentanco. Leta 2013 je Roki Drakšič kot prvi Slovenec v moški konkurenci osvojil zlato, na istem prvenstvu je bila zlata tudi Lucija Polavder, kolajni pa sta osvojili še junakinji olimpijskih iger v Rio de Janeiru 2016 Trstenjakova in Ana Velenšek.

V polfinalu se je Žgank, debitant na SP, pomeril z aktualnim evropskim prvakom Srbom Aleksandrom Kukoljem in ga po 2:46 minute podaljška premagal. V finalu se je nato Žgank pomeril s še enim srbskim borcem, 21-letnim Nemanjo Majdovom; tekmovalca sta se doslej pomerila enkrat, letos pa je bil v Düsseldorfu močnejši tekmovalec celjskega Sankakuja. Tokrat je bil boljši Srb, o zlati medalji pa je po izenačenem rednem delu odločal podaljšek in sodniška kazen.

Žgank je ob prekinitvi celo zahteval kazen za nasprotnika, ki se je poslužil napačne tehnike, a obenem izvedel napad, s katerim je iz ringa zrinil Slovenca. Sodniki so ocenili, da se je Srb boril v dovoljenih mejah in Žgank se je po izrednem dnevu moral zadovoljiti s srebrom. Da je bila sodniška odločitev pravilna, pa je potrdil tudi slovenski trener Igor Trbovc.

“Nekateri pravijo, da moraš rezultat prespati, a jaz že zdaj čutim, da sem medaljist in občutek je fenomenalen. Res je, da sem se na to tekmo res pripravil. Pričakoval sem težak dan, saj sem bil po evropskem prvenstvu v Varšavi zelo razočaran. Rekel sem si, da bom vse vložil v to SP in na koncu se je izplačalo,” je neposredno po dvoboju povedal novi slovenski športni junak.

Slovenski tekmovalec je v metropoli ob Donavi na začetku poti do medalje najprej ugnal Estonca Kena Kristofferja Kaljulaida. Naslednji nasprotnik 23-letnega Žganka je bil Gruzijec Beka Gviniašvili, nato je padel še drugi tretjeuvrščeni z EP v Varšavi Rus Husen Halmurzajev.

A na poti do polfinala je v četrtfinalu stal še branilec naslova in bronasti z zadnjih olimpijskih odločilni Korejec Donghan Gwak. Tudi ta je bil v borbi z Žgankom v podrejenem položaju in v zadnji minuti je Žgank dosegel še en vazari za polfinale ter si na stežaj odprl vrata do svoje prve in tudi prve slovenske moške medalje na svetovnih prvenstvih v judu.

V senci njegovega nastopa sta danes ostali Klara Apotekar in Anka Pogačnik. Prva je morala v drugem dvoboju priznati premoč bronasti z zadnjih dveh olimpijskih iger Brazilki Mayri Aguiar, ki je kasneje osvojila zlato. Pogačnikova pa je po zmagi v uvodnem krogu morala priznati premoč drugi nosilki Japonki Chizuru Arai, ki je na koncu prav tako osvojila zlato kolajno.