Hirscher najhitrejši v prvi vožnji, Kranjec 20.

Avstrijec Marcel Hirscher je ubral najhitrejšo linijo med vratci prve vožnje veleslaloma za svetovni pokal alpskih smučarjev v Kranjski Gori. Od konkurentov je manj kot sekundo za avstrijskim asom zaostal le Norvežan Henrik Kristoffersen (+0,96). Švicar Justin Murisier si je na tretjem mestu že nabral 1,10 sekunde zaostanka.

Prvi slovenski nastop je bilo možno spremljati že pri številki 9. Nosil jo je prvi slovenski veleslalomski adut Žan Kranjec, ki pa kljub glasnemu in bučnemu navijanju v ciljni areni, navijanje so spremljali takti Avsenikove Golice po ozvočenju, ni izkoristil prednosti domačega terena.

Za Hirscherjem je zaostal 2,40 sekunde, kar mu je na koncu prineslo le dvajseto izhodišče za napad v finalu. Kranjec je bil na progi preveč previden, podlaga pa je dopuščala agresivnejšo vožnjo.

“Glede na podlago sem se premalo sprostil, bil sem preveč zadržan, saj sem mislil, da moram drugače smučati glede na sneg. V tej sezoni sem bil navajen drugačnih pogojev, premalo sem iskal hitrost pri zavojih, upam, da bom v drugi vožnji odpravil napake,” je imel mešane občutke Kranjec, ki je bil v letošnji sezoni že dvakrat tik pod stopničkami na četrtem mestu, a doslej na podkorenski strmini ni prišel višje od 16. mesta.

Med tistimi, ki so odstopili, je bil drugi najboljši veleslalomist sezone Francoz Alexis Pinturault, ki je imel številko 1. Odstop Francoza pomeni, da mora Hirscher priti do vsaj šestih točk, če si želi že danes zagotoviti zmago v veleslalomskem seštevku. Razlika med njima namreč znaša 94 točk, po Vitrancu pa je na koledarju le še finalni veleslalomski obračun v Aspnu.

Druga vožnja bo na sporedu ob 12.30.

Na startu je bilo še pet Slovencev, Štefan Hadalin, Miha Hrobat, Žan Grošelj, Martin Čater in Aljaž Dvornik, ki s startnimi številkami od 62 do 69 niso imeli možnosti za uvrstitev v trideseterico najhitrejših, ki se bodo merili v finalu.

Miha Hrobat in Martin Čater sta odstopila, Hadalin, ki ima večja pričakovanja v nedeljskem slalomu, je bil 45. (+4,16), člana ekipe za evropski pokal Aljaž Dvornik (+5,14) in Žan Grošelj (+5,27) sta zasedla 52. in 53. mesto od šestdesetih tekmovalcev, ki so končali tekmo.

“Zanesljivo se je dalo iti bolje, kot sem imel zaostanek, čeprav je bilo za v trideset danes z mojo startno številko zelo težko, če ne nemogoče. Na slalomskem startu sem naredil veliko napako in skoraj šel s proge, a sem si rekel, da moram odločno ‘borbati’ do konca. Tudi v finišu nisem izgubil veliko. Poskusil sem najbolje, a mi žal ni uspelo. Vseeno sem imel danes možnost začutiti snežno površino in domače vzdušje, kar mi bo jutri na tekmi samo pomagalo, da bom še bolj domač, sproščen, še bolj pripravljen,” je dejal Hadalin, ki bo slalomske občutke skušal obnoviti že takoj po finalu na treningu na zgornjem delu veleslalomske proge.

Vremenske razmere niso bile najbolj zimske, uresničila se je slaba napoved, tako da je tekmovalce s spodnjega dela startnega seznama močil dež.

Kljub neprijaznemu vremenu so bile tribune v ciljni areni na začetku prve vožnje polne, nato so se nekoliko izpraznile, med najbolj vztrajnimi navijači pa je bilo opaziti tudi najvišje predstavnike oblasti. Za vse slovenske reprezentante sta navijala in stiskala pesti tudi predsednik vlade Miro Cerar in ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič.