Nemška (ne)učinkovitost

Oh, ta pregovorna nemška preciznost. Če bi giganti iz Ingolstadta, Stuttgarta in Münchna izdelovali avtomobile s podobno natančnostjo, kot so včeraj nemški nogometaši zaključevali napade, bi gospodarska velesila bržkone hitro zdrsnila v rdeče številke. Svetovni prvaki bi lahko Severnim Ircem že v prvem polčasu nasuli pet, šest golov, zatresli pa so (le) enkrat. Thomas Müller je v 30. minuti izigral obrambo in nastavil žogo Mariu Gomezu, ki mu niti razpoloženi vratar Michael McGovern ni mogel preprečiti veselja. Ob nemškem jurišu se je zdelo, da je Gomezov zadetek le uvod v golijado. Vtis se v Marseillu ni potrdil na igrišču. Blizu povišanja vodstva je bil Müller, a je zatresel prečko. No, kaj več Nemci niti niso potrebovali. Vodstvo z 1:0 je bilo dovolj za zmago. Nogometaši Severne Irske niso spremenili stila, s katerim se to poletje predstavljajo Evropi. En strel v okvir vrat in 29-odstotna posest žoge je bilo premalo za kaj več kot poraz. So se pa, podobno kot Nemci, izognili grobosti. Francoski sodnik Clement Turpin, ki mu je kot četrti sodnik pomagal Mariborčan Slavko Vinčič, ni pokazal niti enega kartona. Nemci so v skupini C zadržali prvo mesto. Prvi del prvenstva so zaključili s sedmimi točkami. Toliko so jih nabrali tudi Poljaki, a so zaradi slabše razlike v golih zdrsnili na drugo mesto. Rdeče-beli so včeraj v dvoboju gostiteljic prejšnjega evropskega prvenstva premagali Ukrajino. Selektor Adam Nawalka je zadel z menjavo. Na začetku drugega polčasa je v igro poslal Jakuba Blaszczykowskega. In nogometaš, ki si je v prejšnji sezoni kot posojen nogometaš Borussie Dortmund delil slačilnico Fiorentine z Josipom Iličićem, mu je vrnil na najboljši možni način. V 54. minuti je s prefinjenim strelom premagal ukrajinskega vratarja Andrija Pjatova. Ukrajinci, ki so že po prvih dveh tekmah v skupini izgubili možnosti za napredovanje v osmino finala, so pritiskali, bili več pri žogi (imeli so 63-odstotno posest), imeli priložnosti, a izenačenja niso zagrabili. Nič točk