Šokantni posnetki pljuč dveh Kitajcev, prvih evropskih žrtev

Moški (67) in ženska (65) iz kitajske pokrajine Wuhan, od koder se je virus tudi razširil, sta uradno prvi žrtvi bolezni Covid-19 na evropskih tleh, objavljeni posnetki njunih pljuč pa razkrivajo drastično propadanje tega organa zaradi bolezni.

 

Moški je bil prej zdrav, medtem ko se je ženska dolgoročno zdravila zaradi hipertenzije. Bila sta na dopustu v Italiji, kjer so ju ujeli prvi simptomi bolezni. Kmalu so ju hospitalizirali in kljub zdravstveni pomoči sta podlegla bolezni.

Sedaj so objavili rentgenske in CT fotografije, ki kažejo, kako jima je virus v kratkem času uničil pljuča. Fotografije so bile objavljene z dovoljenjem njune družine, piše Daily Mail.

Foto: Science Direct

Bila sta sprejeta na oddelek intenzivne nege, kjer so ju obravnavali kot kritična, a še vedno stabilna pacienta, ko so fotografije nastale.

Celotna Italija je v karanteni

Virus se je po potrjenih prvih primerov neusmiljeno širil po državi, Italija pa je danes v popolni karanteni, 47 dni po tem ko so diagnosticirali prve paciente. Trenutno je v državi število vseh potrjenih okužb z novim koronavirusom naraslo na 31.506. Število mrtvih zaradi covida-19 pa je naraslo na 2503.

Italijanski raziskovalci so v znanstvenem prispevku, ki naj bi bil objavljen naslednji mesec v mednarodni reviji nalezljivih bolezni, opisali stanje prvih bolnikov.

Po začetnih težavah z dihanjem in vročino je par opravil laboratorijske preiskave, ki so potrdile okužbo z virusom SARS-COV-2. Oba sta razvila respiratorni distres, zaradi katerega so jima pljuča propadala. Samo 4 dni je trajalo, da sta pacienta doživela odpoved pljuč, dva dni kasneje pa nista mogla več samostojno dihati.

Foto: Science Direct

Na levi fotografiji so normalno prehodna pljuča pri sprejetju v bolnišnico, medtem ko se je na desni fotografiji zatemnitev pojavila že po 3 dneh.

Zgodnji rentgenski posnetki so razkrili ‘zatemnenje’ – kjer so zračni prostori v pljučih napolnjeni s snovjo, običajno z gnojem, krvjo ali vodo.

“Za pljučne vzorce pri obeh bolnikih je bila značilna pljučna hipertrofija, ki se je povečala, zlasti na območjih z izrazitejšo intersticijsko poškodbo,” so zapisali raziskovalci.

Ti novi radiološki dokazi kažejo na drugačen vzorec prizadetosti pljuč v primerjavi s tistimi, ki so jih opazili pri drugih znanih hudih koronavirusnih okužbah (SARS in MERS). To dokazuje kopičenje pljučnih infiltratov – abnormalne snovi, ki se postopoma kopiči znotraj celic ali telesnih tkiv in je zgodnji pokazatelj poškodbe pljuč.

Foto: Tao Ai et al/RSNA

Podobno raziskavo so v kitajski študiji ugotovili pri več kot 1000 bolnikih, piše IFL Science. Številni resni zapleti COVID-19 so posledica pljučnice, stanja, za katerega je značilno vnetje zračnih prostorov v pljučih. To vnetje lahko povzroči, da vrečke iz pljuč preplavijo tekočino in celice, kar ima za posledico kratko sapo, nizko raven kisika in kašelj. Nazadnje lahko to pomeni, da je v krvnem obtoku premalo absorpcije kisika.

Povezane teme

koronavirus
Aktualno

Zaradi koronavirusa odpovedan letošnji Pohod ob žici

Organizatorji vsakoletne tradicionalne športno-rekreativne prireditve, ki zaznamuje pomlad v Ljubljani, so bili zaradi epidemije koronavirusa odpovedati letošnji, 64. Pohod – Pot ob žici in Tek trojk. Vest o odpovedi so objavili na uradni spletni strani pohod.si. Ob tem so zagotovil, da bo prireditev prihodnje leto med 6. in 8. majem.

Aktualno

Ministrstvo Slovence spodbuja: “Vrtnarite! Tudi z zdravimi domačimi pridelki z naših vrtov boste prispevali k premagovanju trenutne krize”

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano spodbuja prebivalce Slovenije, ki imajo možnost za obdelavo vrtov, gredic in njiv, naj to v čim večji možni meri izkoristijo. “Vrtnarite! Tudi z zdravimi domačimi pridelki z naših vrtov boste prispevali k premagovanju trenutne krize,” so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Rubrika Zdrav duh & telo

Zdrav duh & telo

”Kako najbolje premlatiti žensko med karanteno?” Boskarski šampion suspendiran zaradi nasvetov glede nasilja nad ženskami

Britanski mediji poročajo o veliki neumnosti, ki so jo je privoščil svetovni prvak v boksu Billy Joe Saunders. Objavil je dobro minuto dolg posnetek, na katerem svetuje, kako pretepsti ženo ali dekle v času koronavirusa oziroma karantene. Nemudoma je ostal brez boksarske licence, čaka pa ga tudi zaslišanje pred britansko boksarsko zvezo.